Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Netiplatvorm Hooandja tuli Puhja kogudusele appi

/ Autor: / Rubriik: Teated / Number:  /

15.–16. sajandist pärit Puhja kirik on üks kolmest Lõuna-Eesti vanimast pühakojast ja ainus säilinud hilisgooti kihistustega kirik Lõuna-Eestis. 

Hoonel on kitsad ja kõrged aknad, mis on iseloomulikud kunagisele kindluskirikule. Seetõttu on kirikus tunduvalt hämaram kui tavaliselt Eesti pühakodades.

Puhja kirikus on kunstimälestistena arvele võetud neli kroonlühtrit 19. sajandist. Kroonlühtrid on halvas korras, tuhmunud, osaliselt roostes ja valesti kokku pandud. Kroonlühtrite elektrisüsteem on amortiseerunud ja ohtlik. 36 tulest põleb praeguseks vaid 8, mis tähendab, et kirik on õhtusel ajal päris pime.

Neli aastat tagasi vahetati valla kaasava eelarve toel välja terve kiriku juhtmestik ja elektrikilp, kuid uuendamata jäid kroonlühtrid, sest nendeks töödeks ei jätkunud raha. Seega võib kroonlühtrites tekkiv elektrilühis süüdata halvemal juhul terve kiriku, hoolimata elektritöödele tehtud investeeringutest.

Puhja kirikut kasutab aastas üle 4000 inimese. Kiriku valgustus on ühistegevuseks oluline. Kogukonnaliikmetele läheb väga korda, kui kodukirikus midagi tehakse või püsivamalt paremaks saab.

Puhja kiriku lühtrite restaureerimist on toetanud Kohaliku Omaalgatuse Programm 2000 euroga, Elva vald 500 euroga, muinsuskaitseamet 1500 euroga; 800 eurot on kogutud Puhja ja Konguta rahva annetustest 2019. aastal jõululoteriiga (suur tänu kõigile toetajatele!). Lühtrite taastamine ja elektritööd lähevad kokku maksma aga 5940 €, millest on puudu veel ca 1200 €. Kui raha laekub rohkem, jääb ülejääk kiriku restaureerimise fondi. Tööd teeb Funale OÜ, kes lubas lühtrid kirikusse uuesti paigaldada hiljemalt juunis.

Ootame väga kõigi kultuuripärandist huvitatud inimeste abi, et meie Puhja kirik saaks jälle valgeks ja kauniks!

Koguduse tegemistest võib lugeda koguduse lehelt Facebookist või koduleheküljelt. Annetada saab Hooandja kodulehe kaudu: https://hooandja.ee/projekt/puhja-kiriku-luhtrite-restaureerimine