Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Noori paeluvad usundid

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /


Klasside arvestuses võitsid (vasakult) Artur Skatškov (12. kl), Jano Bettler (10. kl) ja Roosi Katarina Värv (11. kl). Kätlin Liimets

Vaata ka galeriid!

17.–18. märtsil toimus Tartus vabariikliku usundiõpetuse olümpiaadi lõppvoor. Õnnestunud osalejaterohke eelvoor tagas ühtlaselt kõrge taseme.

„Sel aastal paistis eriliselt silma, et lõppvooru jõudnud õpilaste tase oli ühtlaselt väga kõrge. Kui vaadata lõpp-punkte, siis esimese ja teise koha erinevus on 0,2 punkti, kuni viienda kohani on vahe 0,1 punkti. Süda tilkus verd kohti välja üteldes,“ jagas Eesti Kirikule usundiõpetuse vabariikliku olümpiaadi žürii esimees Olga Schihalejev. Olümpiaadi üldteema oli „21. sajandi väljakutsed religioonidele“ ja 1. veebruaril aset leidnud eelvooru veebitestil osales 118 noort, kellest lõppvooru pääses 14.

Noorte usundialased teadmised, seostamis- ja väitlusoskused pandi proovile kolmes voorus. Esmakordselt oli kavas kodus ette valmistatud kõne ja selle kaitsmine. Sellele järgnes eelvoorust keerulisem usundite tundmise ning analüüsimise test ja teisel päeval tuli väidelda religiooniajaloo ning tänapäevaga seonduvate probleemsete küsimuste üle ehk toimus dispuut. Ka seltskondlik osa kuulub päevade sisse. Lisaks pidulikule õhtusöögile said noored osa maastikumängust mööda Tartu linna, mille olid ette valmistanud usuteadukonna tudengid. Sihtkohtadeks olid usuteaduskonnaga seotud paigad ja mälestusmärgid.

Žürii esimehe sõnul olid noored suurepäraselt ette valmistatud,motiveeritud osalema ja võistlema. Teisalt oli õhkkond väga sõbralik. „Mulle jäi mulje, et osavõtjad olid pärast olümpiaadi veel rohkem huvitatud usunditest kui tulles. Õhinat tekitas äratundmisrõõm, et teistes koolides on ka neid, kes mõtlevad väga huvitavalt ja keda paeluvad usundid,“ jagas Schihalejev.

Olümpiaadi üldvõidu ja esikoha 12. klasside arvestuses sai Artur Skatškov (Kohila gümnaasium, juhendaja Nele Aus), teisele kohale ja esikohale 11. klasside arvestuses tuli Roosi Katarina Värv (Tallinna reaalkool, juhendajad Madis Somelar, Kai Kiudsoo-Värv), kolmanda koha pälvis Joonas Markus Meieorg (Tallinna 32. keskkool, juh Ulla Herkel),neljanda koha Elisabeth Sild (Läänemaa ühisgümnaasium, juh Karl Hein), viienda koha Sander Metsis (Miina Härma gümnaasium, juh Kätlin Liimets). Kümnendate klasside parim oli Jano Bettler (Tartu Tamme gümnaasium, juh Liina Raudvassar).

Olümpiaadi viisid läbi Tartu ülikooli usuteaduskond ning TÜ teaduskool, toetasid Eesti Kirikute Nõukogu ja siseministeerium. Žüriisse kuulusid Tartu ülikooli usuteaduskonna õppejõud dr Olga Schihalejev (esimees), prof Anne Kull, dr Anu Põldsam, dr Atko Remmel, dr Ain Riistan, dr Priit Rohtmets ja siseministeeriumi usuasjade osakonna juhataja Ilmo Au.

Kätlin Liimets  

GALERII: Vabariikliku usundiõpetuse olümpiaadi lõppvoor Tartus. Fotod: Kätlin Liimets.