Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Nõva kogudus sai endale Keilast diakoni

/ Autor: / Rubriik: Portreelood, Uudised / Number:  /

Diakon Peeter Krall asub teenima Nõva kogudust.  Arvo Tarmula, Lääne Elu Eesti kõige väiksemas kivikirikus Kirblas pühitseti ametisse Peeter Krall, kes hakkab diakonina teenima Nõva luteri kogudust.
Peeter Krall töötas 20 aastat vanglas. Alustas 1991 vangivalvurina ja tegi läbi kõik astmed vanglaülemani välja. 20 aastat tagasi lasi ta end koos abikaasaga Keila Miikaeli kirikus ristida. Mullu lõpetas viis aastat kestnud õpingud EMK teoloogilises seminaris.
Teoloogiat õppis Krall huvist, sihti saada ordineeritud vaimulikuks tal ei olnud, kuni «minu hingekarjane Marek Roots ütles, et proovi ennast mõne koguduse peal». Et Nõvale jääb Kralli talust 50 km ja koht oli vaba, läkski ta Lääne praosti Tiit Salumäe jutule.
«Nõva kogudus on minu esimene kogemus vaimuliku töö alal,» ütles Krall. «Mind on hilja põllule kutsutud – saan sel aastal 60.» Nõva rahvast nimetas Krall toredaks, hingestatuks. Ta tunnistas, et kogudus pole talle prooviks knopkat istumise alla veel sokutanud. «Või on seda tehtud nii, et ma ise ei ole tähelegi pannud,» muheles Krall.
Praegu on Nõval jumalateenistus igal 2. ja 4. pühapäeval, aga Krall peab õigeks, et teenistus oleks igal pühapäeval. Suvel, mil sealkandis on palju võõrast rahvast, peaks kirik olema võimalikult palju avatud.
Õpetajaks ta ei püri – õpetajad lähevad 65aastaselt emerituuri. «Et mul on viis aastat aktiivset töötegemist, on mul valida, kas pühenduda õppimisele ja varastada see aeg koguduselt või teha koguduses tööd,» arutles Krall. «Pigem proovin rakendada oma teadmised ja oskused koguduse kasuks.» Kahe täiskasvanud lapse isa Peeter Krall lisas, et temast saab ka Nõva koguduse liige.
Kralli ordineerisid peapiiskop Andres Põder, praost Tiit Salumäe ja abipraost Leevi Reinaru. Diakonitõotuses lubas Krall õpetaja abilisena olla kuulekas oma vaimulikele ülemustele, elada jumalakartlikult ja ausalt, olla hea eeskuju kogudusele, hoida koguduse traditsioone ja aidata olla üksmeelne.
«Kanna head vilja, sest Issand ise on sind kutsunud ja läkitanud,» ütles peapiiskop Krallile pühitsuse tunnuseks stoolat üle rinna seades. Krall sai ülesandeks juhtida diakonina koguduse eestpalveid, aidata teenimisel kirikus ja kodudes, olla toeks neile, kes kannatavad ihuliselt ja hingeliselt.
Nõva kogudus jäi õpetajata, kui Kaisa Kirikal läks doktorantuuri ja asus tööle Eesti Kirikute Nõukogus.
Lehte Ilves,
Lääne Elu