Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Okupatsioonikahju korvatakse kirikutele

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Valitsus otsustas 28. detsembri istungil eraldada omandireformi reservfondist üle kaheksa miljoni euro EELK-le ja EAÕK-le sõja ja okupatsiooni käigus omandiõiguse rikkumisega tehtud ülekohtu heastamiseks. Luteri kirik sai vastavalt esitatud taotlusele 6,75 miljonit ja õigeusu kirik 1,53 miljonit eurot. Selle otsusega on lõppenud kirikute varalised vaidlused riigiga.
Eralduse tegi võimalikuks omandireformi reservfondi määruse täiendamine valitsuse poolt ja selle järgi on ka usuühingutel võimalus taotleda toetust okupatsiooniga ning sõjaga seotud kahjude hüvitamiseks. Omandireformi reservfondi määruse muutmise taga on põhimõtteline kokkulepe, et EELK loobub Niguliste kiriku tagastamise soovist. Urmas Viilma sõnul on läbirääkimised intensiivselt käinud terve aasta.
Vaidlus Niguliste kiriku üle on kestnud paarkümmend aastat ja jõudnud ka kohtusse. Tõsisem vaidlus Niguliste kiriku üle algas 2001. aastal. (Loe pikemat ülevaadet Niguliste saagast Eesti Kirikust 21.9.2016.) Niguliste kirikuhoone hävis suures osas 1944. aasta märtsipommitamises. Niguliste kogudus jätkas oma tegevust toomkirikus. Oma kiriku puudumise ettekäändel keelduti Niguliste koguduse registreerimisest ning kogudus oli sunnitud formaalselt liituma toomkogudusega.
EELK soovib saadud toetuse eest restaureerida Tallinna toomkirikut, ehitada Mustamäe kirikut ja kasutada osa rahast ühiskonda suunatud tegevusega seotud ülesannete täitmiseks ja investeeringute toetuseks. EAÕK plaanib toetust kasutada Saaremaal juba toimiva nunnakloostri edasiarendamiseks ja Setumaale mungakloostri rajamiseks.
Valitsuse omandireformi reservfond loodi 1993. aastal omandi- ja maareformi korraldamisega seotud kulude katmiseks ning raha tekib sinna riigivara erastamisest. Reservfondis on umbes 17 miljonit eurot. Maareformi korraldamiseks, kompensatsioonideks ja muudeks kulutusteks oli eelmisel aastal välja makstud 4,8 miljonit eurot.
Eesti Kirik