Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Õnnistatavaid oli tavapärasest rohkem

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Kolmainupühal sai Tallinna Toompea Kaarli kogudus juurde 51 uut liiget. Erik Peinar.

7. juuni leeripühal oli Tallinna Toompea Kaarli koguduses 51 konfirmeeritavat, mis on tavatult suur number ka liikmete arvult EELK suurimas koguduses.

„See arv on tõesti isegi Kaarli jaoks suur,“ muheleb Eesti Kirikule lühiintervjuu andnud koguduse õpetaja Jaak Aus. Tema selgitusel tulid nüüdseks värsked koguduseliikmed leeri jaanuaris. Nende konfirmatsioon pidi toimuma palmipuudepühal. Vahele tuli koroonaepideemia ja koguduse tavaelu muutev eriolukord. Vaimulik kolis leeritundidega veebi ning algselt planeeritud tava- ja noorteleer otsustati ühendada ning lükata õnnistamine kolmainupühale. 

„Rühm on olemuslikult noorepoolne. Keskmine vanus 20–30. On pereinimesi, aga ka laulatuseks valmistujaid. On neid, kes enne leeritamist lasid ennast veel ristida, aga on ka neid, keda olen lapsena ristinud,“ tutvustab Aus rühma. 

Õp Ausi sõnul on Kaarli kogudusel kombeks korraldada aastas kolm leerikursust. Rühma täituvusega ei ole kunagi probleeme. Aasta algul komplekteeruv rühm on tavaliselt siiski kõige arvukam. „Mul ei ole mingit erilist retsepti, mida teistega jagada, aga saan tunnistada, et tegemist on mitme aasta sihikindla töö viljaga,“ räägib Aus, lisades, et lähtub sisetundest, et leeri tulijatele tuleb kiriku olemusest ning ristiusu sisust kõnelda pigem lihtsas ja selges võtmes ning vältida teadlikult keerulisemaid selgituskäike. 

„Kui ka igal pühapäeval kirikus käijale, tublile ristiinimesele esitada küsimus, mida tähendab, et oleme puhtaks pestud süütuma Talle veres, siis lõviosa küsitletutest jääks vastamisega jänni,“ toob õp Aus näite. Vaimulikele on tema sõnul suureks väljakutseks leida viis, kuidas leerikursusel kõnelda olulisest arusaadavalt. 

Eriolukorra ajal kutsuti Kaar­lis kokku kevadine leerirühm, kelle leeripüha on ajastatud 21. juunile. „Pole nendega veel silmast silma kohtunud. Registreerunuid on 40 ringis. Nad on saanud leeritunde siiani üle interneti,“ räägib Aus, kes on saanud head tagasisidet veebitundidele: „Mitmed on kinnitanud, et nad on veebikursuste abil saanud värskendada oma teadmisi ja jälgivad koguduse kodulehelt leitavaid tunde huviga.“

2019. aastal moodustasid Kaarli koguduses konfirmeeritavad (121) EELK konfirmeeritute üldarvust (1151) 10,5%, järgnesid Tartu Pauluse (104), Tallinna Jaani (71) ja Tartu Peetri (68). Ristiti eelmisel aastal Kaarli koguduses 153 inimest, mis moodustas EELK ristitute üldarvust (1435) 10,7%. Ka ristimise statistikas järgnesid Kaarli kogudusele Tartu Pauluse kogudus 103 ristitavaga ning edasi Tallinna Jaani 94 ristitava ja Tartu Peetri 80 ristitavaga.

Liina Raudvassar