Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Oreli kordategemiseks tuli toetus Ameerikast

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Koos külalistega Paide kirikus: Andres Jalak (vasakult), Silvi Jalak, Boyd Rutherford, Aivar-Joel Rikk, Thomas Beyard, Teet Hanschmidt. Erakogu

Paidet külastas USA Marylandi osariigi delegatsioon eesotsas asekuberner Boyd Rutherfordiga ja Marylandi Rahvuskaardi delegatsioon kindralmajor Linda Singhi juhtimisel.

Mõlemasse delegatsiooni kuulus ka inimesi Paide sõpruslinnast Westminsterist. Esimeses delegatsioonis oli Paides sündinud ja koolis käinud Signe Pringle-Jalak, nüüdne Marylandi rahvusvaheliste investeeringute ja kaubanduse kantselei direktor, teises suur Eesti fänn ja Paidega sõprussidemete algataja Thomas Beyard.
Paides veedetud napi aja sisse mahtus ka külaskäik Paide Püha Risti kirikusse, kus auväärseid külalisi võtsid vastu Järva praost Teet Hanschmidt ja koguduse juhatuse esimees Aivar-Joel Rikk.
Allakirjutanu tegi lühiülevaate kiriku ja koguduse ajaloost ning rääkis viimase rohkem kui kümne aasta renoveerimistöödest. Mitmed delegatsiooni liikmed, kes olid külastanud Paide kirikut ka varem ja näinud selle ehituslikku seisukorda, said nüüd väga suure üllatuse osaliseks.
Külalised andsid kogudusele üle nende kohaliku kunstniku Lyndi McNulty pildi Paide kirikust, mille ta oli maalinud aastaid tagasi Paides käies. Samuti olid nad kursis meie tänavuse aasta projektiga ehitada lõpuni valmis kiriku orel ja selle tarbeks anti üle nende kohaliku kogukonnafondi poolt saadetud rahakarp koos annetusega. Ka fondi juht Audrey Cimino on varasemalt Paide kirikut külastanud ja isegi kontserdi andnud.
Kõlasid orelihelid organist Olaf Lääne esituses. Kiriku orelil, mis valmis 1933. aastal vendade Kriisade käe all, jäid tookord rahapuudusel paigaldamata kolm keelregistrit: Oboe, Trompete ja Posaune. Sellel aastal alustasime projektiga oreli lõpuni ehitamiseks ja tahame selle pühendada Eesti riigi 100. sünnipäevale.
Oleme organiseerinud mitmeid toetuskontserte ja teinud hulgaliselt korjandusi, et kõik soovijad saaksid panustada. Ainuüksi arvamusfestivali raames toimus kahe päeva jooksul kuus lühikontserti orelimuusika propageerimiseks. Lisaks riigi ja linna toetusele oleme tuge saanud ka kohaliku omaalgatuse programmist. Tööd on ette võtnud pilli pikaaegne hooldaja, Tannil Kriisa lapselaps Hardo Kriisa ja need kulgevad plaanipäraselt. Tänavu sügisel tahavad oma panuse anda veel Paide meeskoor, Paide gümnaasiumi poistekoor ja tüdrukutekoor Viisikamber.
Andres Jalak,
Paide Püha Risti koguduse juhatuse liige