Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Orelihõnguline juubel Rõuges

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Nädalavahetusel hõljus Võru praostkonna kohal juubelimeeleolu ja põhjendatult, sest rukkimaarjapäeval möödus Rõuge Maarja kiriku pühitsemisest 275. aastat.Nädalavahetusel hõljus Võru praostkonna kohal juubelimeeleolu ja põhjendatult, sest rukkimaarjapäeval möödus Rõuge Maarja kiriku pühitsemisest 275. aastat.
Rõuge kiriku siluetti võib hingematvalt maaliliste orgude ning järvede taustal märgata juba kaugelt – valget värvi pühakoda kõrgub jõuliselt oru nõlval justkui valvates ümberkaudseid hooneid ning ürgset loodust. Massiivne hoone mõjub kuidagi liigutavalt ja turvaliselt.
Rõuge Püha Neitsi Maarja kirik valmis 1730. aastal ning kuulsust on jumalakoda kogunud hea kõlaga oreli pärast, mille ehitasid tuntud Haanjamaa orelimeistrid vennad Kriisad 1930. aastal.

Kirikus valmis CD plaat

Laupäeva õhtul saidki sünnipäevalised osa suurepärasest orelikontserdist Pärnu Eliisabeti koguduse peaorganisti Jaanus Torrimi esituses. Võimsa ja meisterliku muusikalise etteaste peapõhjuseks oli äsja valminud CD «Eesti orelid XXI sajandil. Nr. 1. Rõuge Maarja kiriku orel».
Plaat sai läbi raske töö salvestatud sealsamas Rõuge kirikus ning saavutatud tulemusega võib igati rahule jääda. Koguduse diakon Kätlin Liimets kõneles enne kontserdi algust plaadi sünnist, sellega kaasnenud muredest ja rõõmudest.
Jaanus Torrim aga lisas, et Rõuge orel on Kriisadel üks õnnestunumaid. Kontserdi kava oli Torrimi sõnul kokku pandud just pillist lähtuvalt – et näidata selle kõla. Pärast elamusterohket kontserti olid külalised palutud vastuvõtule Munamäe jalamil asuvasse Suure Muna kohvikusse.

Tegevust jätkus

Juubelipidustused jätkusid kasvava hooga pühapäeval. Päev algas lastehommikuga Rõuge koolimajas ja õuel, kus sai kõvasti joosta ja mängida, hiljem ka veidi näputööga tegeleda.
Pidulik jumalateenistus tõi kiriku paksult rahvast täis. Jutlustas ja armulaua seadis peapiiskop Andres Põder, kaasa teenisid peamiselt Võru praostkonna vaimulikud. Oma muusikalise panuse teenistuse ilmestamiseks andsid puhkpilliorkester Kungla ja segakoor Dimena. Tervitusteks anti sõna sõpruskoguduste esindajatele, kes kohalolijaid arvukate heade sõnadega rõõmustasid.

Kõlasid vaimulikud rahvalaulud

Pärast teenistust olid kõik palutud kirikukohvile Rõuge kooli sööklasse, kus diakon Liimets õnnitluste ja kinkidega üle külvati.
Pidulikule päevale pani punkti ansambel Triskele, kes esitas valiku eesti vaimulikke rahvalaule.
Lõpetuseks ütles Kätlin Liimets, et järgmisel korral leiab nii pidulik üritus aset ilmselt kahekümne viie aasta pärast. Loodetavasti jätkab viimaste statistiliste andmete põhjal EELKs suuruselt 13. kohal olev Rõuge kogudus (585 annetajaliiget) oma tegevust nende järgnevate aastate jooksul sama innukalt.
Samuti tahaks loota, et koguduse noor ning hakkaja hingekarjane suudab endas ikka elavana hoida seda tublidust, millega ta Võrumaa inimeste südamed võitnud on.

Anna-Liisa Vaher