Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Paavst pühendas Venemaa ja Ukraina jumalaema hoolde

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /


Piiskop Philippe Jourdan, Tallinna Peeter-Pauli koguduse preester isa Tomasz Materna ja Ukraina Kreeka-Katoliku Kiriku koguduse preester Tallinnas isa Roman Kikh. Olev Mihkelma.

Paavst Franciscus pühendas 25. märtsil Vatikanis Venemaa ja Ukraina neitsi Maarja hoolde. 

Paavst palus selle pühendamisega ühineda kõigil piiskoppidel ja preestritel üle maailma. Katoliku kirik Eestis vastas paavsti kutsele. Samal ajal kui paavst pühendamise akti Roomas Püha Peetruse basiilikas ette luges, toimus missa Maarja kuulutamise suurpühal ka Tallinna katoliku kirikus. Piiskop Philippe Jourdan palvetas Venemaa ja Ukraina jumalaema hoolde.

Pärast kaks aastat kestnud piiranguid oli Tallinna Peeter-Pauli kirik rahvast täis. Lisaks koguduserahvale oli kohale tulnud ka ukrainlasi, kes olid sellest paavsti algatusest eelnevalt kuulnud ning ühinesid katoliiklastega palvesse.

Piiskop Jourdan tuletas oma jutluses kirikulistele meelde, et me võtaksime Eestisse saabunud sõjapõgenikke vastu armastuses. Tekkinud olukord annab võimaluse aidata ja pühendada oma elu abivajajatele, ütles ta ja lisas: „Võid lihtsalt naeratada neile, kui enamat pole anda. Armastus on see, mida peame ilmutama neile, kes on siia sõjast saabunud.“

Piiskop sõnas: „Armsad vennad ja õed Kristuses, me peame uputama selle sõja kurjust oma armastusega. Me peame seda sõjalainet peatama oma armastusega. Armastuses saame peatada ka seda, et Ukrainas puhkenud sõda ei tekitaks siin ühiskonnas veel enam viha. Me saame tõtt öelda armastuses. Pöörduda armastuse sõnadega üksteise poole. Jumalaema, me palume tungivalt, et saavutame rahu ja lubame enda poolt teha kõik, mis võimalik, me ei jää ükskõikseks ja kõrvaltvaatajaks ja anname kõike, mida suudame, ligimesele.“

Pühendamise juured ulatuvad Portugali Fátimasse, kus neitsi Maarja ilmutas end 1917. aastal kuuel korral kolmele karjuslapsele. Pärimuse järgi palus jumalaema Venemaa pühendamist oma puhtaimale südamele, mis oleks eeltingimus rahule.

Pärast Fátima ilmutusi on mitu paavsti Venemaa jumalikule ettehooldusele usaldanud. Paavst Pius XII 1942. aastal ning  Johannes Paulus II 1984. aastal. Johannes Paulus II poolne 1984 toimunud pühendamine on ka kõige tuntum, mida ta keerulisel ajal Püha Peetruse väljakul ühtsuses kõikide maailma piiskoppidega läbi viis. Seda oli palunud paavstilt orduõde Lucia, üks ilmutuse tunnistajatest Fátimas, kes hiljem kinnitas, et see 1984. aasta pühendamine vastas Fátima ilmutuses väljendatud jumalaema soovile. Nagu me teame, ei puhkenud pärast seda pühendamist Venemaal sõda ja mõned aastad hiljem lagunes Nõukogude Liit.

Marge-Marie Paas,

Rooma-Katoliku Kiriku kõneisik