Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Paavst tähistab koos luterlastega usupuhastuspüha

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Lundi toomkirik. Internet

Paavst Franciscus sõidab tänavuseks usupuhastuspühaks Rootsi Lundi, et üheskoos luterlastega tähistada reformatsiooni juubeliaasta algust.

Lund on linn, kus 1947. aastal asutati tähtsaim luterlikke kirikuid ühendav organisatsioon – Luterlik Maailmaliit (LML).
Tänavu 31. oktoobril on sealses toomkirikus aga kavas reformatsiooni aastapäevale pühendatud oikumeeniline palvus, kus lisaks paavstile osalevad LMLi president Munib Younan ja peasekretär Martin Junge.
«Olen kantud sügavast veendumusest, et töötades luterlaste ja katoliiklaste leppimise nimel, töötame õigluse, rahu ja lepituse nimel maailmas, mis on lõhestatud konfliktist ja vägivallast,» märkis Junge paavsti eelseisva visiidi puhul.
2013. aastal roomakatoliku kiriku ja LMLi avaldatud ühisdokumendi «Konfliktist osaduseni» kohaselt väljendatakse reformatsiooni alguse 500. aastapäeva ühisel meenutamisel kahetsust kiriku lõhenemise ja sellele järgnenud usukonfliktide pärast, rõhutatakse senise oikumeenilise koostöö positiivseid tulemusi ning kinnitatakse soovi liikuda kirikute nähtava ühtsuse saavutamise suunas.
Hiljuti avaldati ka ametlikud liturgilised juhtnöörid reformatsiooni aastapäevale pühendatud katoliiklaste ja luterlaste ühiste jumalateenistuste läbiviimiseks, millest lähtutakse ka paavsti osalusel Lundis toimuva palvuse puhul.
Paavsti otsust koos luterlastega reformatsiooni aastapäeva tähistada kritiseerivad aga teravalt mõned konservatiivsete katoliiklaste ringkonnad, kes on varasemaltki tauninud Franciscuse avatud suhtumist koostöösse teiste kristlike konfessioonidega.
Rain Soosaar