Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Palamusel juubeli eel

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Lühtritöid teinud ja tellinud mehed, vasakult Mart Verevmägi, Helmut Välja, Arne Tegelmann ja Viljar Talimaa. Jarko Jaadla.

2034. aastal möödub Palamuse esmamainimisest 800 aastat. Töid, mis kirikus enne suurt tähtpäeva ära tuleb teha, jagub. 

Kohalikke eestvedajaid võib juba praegu panustamas näha. Palamuse koguduse juhatuse esimees Arne Tegelmann ütleb, et palju töid jääb teha koguduse uuele nõukogule ja juhatusele, mille valimised, kuhu kõik täiskogu liikmed oodatud on, toimuvad 23. mail.

Raha taotlemist alustati möödunud aastal ja 30. aprillil saabuski konserveerimiselt tagasi esimene mälestis, lühter. Selle töö tegi ära SA Eesti Vabaõhumuuseumi konserveerimis- ja digiteerimiskeskus Kanut. Ukse ja altari alaosa puidutööd teeb OÜ Vali Vaikus.

Muinsuskaitseametile tehti kolm taotlust, millest toetust saadi kahele, kroonlühtrile ning kiriku põhjakülje ukse restaureerimisele. Kohalik omavalitsus kattis omaosaluse põhjaukse restaureerimiseks. Lisaks saadi toetust Tartu praostkonnast.

Kõigi kolme töö tegemine läheb kokku maksma 5860 eurot, millest 4500 eurot tuleb muinsuskaitseametilt ja 1360 eurot katavad Jõgeva vald ning Tartu praostkond.

Kuid need on vaid osake suuremast tööplaanist, mis Arne Tegelmanni sõnul ära tuleb teha. Samuti vajab vahetamist kiriku põrand, mille alustalad on kohati mädad ning põrand läbi vajunud. Üle tuleb käia välisfassaad, kõik uksed, lühtrid, altar, kantsel ning selle uks. „Tööd on palju, kuid ilmselt 12–13 aastaga suudame ära teha. Mõte on ka maaküte paigaldada, nõnda et poleks enam temperatuurikõikumisi ja inimesed saaksid soojas kirikus käia,“ ütles Tegelmann. 

Loomulikult tehakse kõik kooskõlas vastavate õigusaktidega, tellida tuleb suure tõenäosusega eeluuringud, ehitusprojektid.

Abi oodatakse lisaks toetusfondidele eelkõige omaosaluste katmiseks Jõgeva vallalt, kuid kõik, kes soovivad ajaloolise hoone taastamisel abiks olla, on teretulnud.  

Jarko Jaadla,

 Vooremaa