Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Parkano sõpruskogudus abiks Kursi kiriku orelit remontimas

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Sami Salomaa ja Reijo Lempinen Kursi kiriku orelit puhastamas. Erakogu

Parkano koguduse organist Sami Salomaa ja Reijo Lempinen käisid korrastamas Kursi kiriku orelit.

Parkano koguduse rahvas külastas Kursi kogudust juuni lõpus, jumalateenistusel oli kaasas ka Parkano koguduse organist Sami Salomaa, kes laulis kirikulistele ühe laulu, mida ta ka ise orelil saatis. Nii sai Sami tutvust teha pilliga, mis talle kohe väga meeldima hakkas.
Sami pani tähele, et orel vajab väikest remonti, ja nii tekkis mõte, et võiks sügisel orelile hoolduse teha. Oktoobris tuligi Sami koos Reijo Lempineniga Eestisse. Nad tegid Kursi kirikus kolm päeva tööd orelit tolmust puhastades, häälestades ja pisiremonti tehes.
Saueri orelitehases valminud Kursi kiriku orel on võetud kasutusele 5. augustil 1898. Kursi kirikut ei köeta, tõenäoliselt ka sellepärast on orel säilinud suhteliselt hästi. Viimaste aastate jooksul on oreli töös korduvalt olnud tõrkeid. Sageli on juhtunud näiteks seda, et osa hääli ei tööta. Orelil on olnud ka mõningaid väikseid õhulekkeid, mis on seganud pilli tööd.
Sami pani neid asju tähele ja sügisel sai suurem osa nendest korda. Küsisin Sami käest, kuidas tema organistina hindab Kursi kiriku oreli seisukorda. Sami vastas, et ta imestab, kuidas Kursi kiriku orel saab olla niivõrd heas korras kõikide nende aastate järel.
Tolmu on kogunenud väga palju ja kui oleks paar nädalat aega, siis saaks oreli väga heasse korda. Aga ka paari päevaga saab teha üpris palju, kuigi on oht, et tolm koguneb varsti uuesti ja hakkab jälle oreli tööd segama.
Sami hinnangul on Kursi oreli näol tegemist väga kvaliteetse pilliga, mis sobib eriti hästi just koguduselaulu saatmiseks. Sami enda huvi orelite remondi ja hooldamise vastu tekkis siis, kui ta puusepaks õppides oli praktikal oreleid hooldamas Soomes ning ehitamas Saksamaal. Kursi kiriku oreliga tutvumine oli Sami jaoks huvitav ka sellepärast, et sarnase ülesehitusega oreleid Soomes tema sõnul pole.
Küsisin veel Parkano sõprade käest, mis sunnib neid tulema vabal ajal Eestisse sõpruskoguduse orelit remontima. Sami vastas, et tema jaoks on tegemist tööreisiga, mille eest maksab palka Parkano kogudus, toetades seeläbi Kursi kogudust. Reijo ütles, et tema kui ettevõtja jaoks on Kursi kiriku oreli remontimine teretulnud vaheldus ja lausa puhkus, sest puhkuse saamiseks tuleb ikkagi kodust välja tulla. Reijo on olnud algusest peale kontaktisik Kursi ja Parkano koguduste vahel ja Kursi kogudus on talle väga südamelähedane.
Kursi kogudus on tänulik sõpradele Parkano kogudusest nende abi eest oreli hooldamisel. Praegu töötab pill hästi ja jääme lootma, et Sami ja Reijo leiavad kunagi kaks nädalat aega suurema orelihoolduse jaoks.
Esa Luukkala,
Kursi koguduse hooldajaõpetaja