Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Peterburi Jaani kogudus valis õpetaja

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /


Konstantin Subbotin. Ksenia Grigorjeva.

6. novembril toimusid Peterburi Jaani koguduse õpetaja valimised. Praeguse poliitilise olukorra tõttu ei olnud mul võimalik olla kohal, aga avasin koosoleku eestikeelse palvusega ja tervitasin osavõtjaid pühapäeva teema kohaselt apostel Pauluse sõnaga: „Ära lase kurjal võitu saada enese üle, vaid võida sina kuri heaga!“ (Rm 12:21). 

Paulus peab silmas kurjust, mida ristirahvas paratamatult kogeb oma usu ja kristliku eluviisi tõttu. Kuidas vastata ülekohtule ja vägivallale? Pauluse sõnum on: ärge tasuge kurja kurjaga, pidage rahu kõigi inimestega, andke maad Jumala vihale! Kristlase jaoks tähendab võitlus kurjaga usuvõitlust ja enese täielikku usaldamist Jeesuse hoolde, kes „ei teinud pattu ega leitud pettust tema suust; ta ei sõimanud vastu, kui teda sõimati; ta kannatas ega ähvardanud, vaid jättis kõik selle hoolde, kes mõistab kohut õiglaselt“ (1Pt 2:22–23).

Õpetaja kohale oli kaks kandidaati: Peterburi praost Ivan Hutter ja Ingeri Kiriku Kelto Teoloogilise Instituudi rektor Konstantin Subbotin. Üksmeelselt osutus valituks Konstantin Subbotin, kes on sündinud 1986. aastal Cheboksarys.

Peterburi Jaani kirik on 1860. aastal valminud luteri kirik ja taaspühitsetud 20. veebruaril 2011. Jaani kirikul on eesti kiriku- ja kultuuriloos oluline koht. Kirikuõpetajana on seal töötanud Jakob Hurt ja Villem Reiman, organistina Mihkel Lüdig ja Rudolf Tobias. 1917. aastal kogunes Jaani kiriku juures 40 000 eestlast, kes läksid sinimustvalgete lippudega rongkäigule. 1930. aastal võõrandati kirik koguduselt ja nõukogude ajal tegutsesid seal erinevad asutused. 1997. aastal anti hoone 1994. aastal taas tegevust alustanud kogudusele tasuta tähtajatuks kasutamiseks. 2009. aasta märtsis algasid hoone ennistamistööd. Kogudus asus hoonet endale tagasi taotlema. Peterburi linnavalitsus tagastas pühakoja kogudusele 2012. aasta sügisel. Olen väga tänulik selle eest, et Jaani kirik on töötanud Eesti toetustega pikka aega koostöös Eesti Kontserdiga. Seoses sõjaolukorraga on praegu kontserttegevus peatatud ja kirikut kasutame koostöös Ingeri Kirikuga jumalateenistusteks. Kirikus tegutseb Peterburi Eesti Kultuuriselts ja toimuvad eesti keele tunnid. 

Tiit Salumäe