Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Peterburis sinimustvalges võtmes

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Jumalateenistusel Peterburi Jaani kirikus jagasid armulauda piiskop Tiit Salumäe ja õp Enn Salveste, altari kõrval olid kõrvu Eesti ja Vene trikoloor. Erakogu

Eesti iseseisvuspäeva tähistas Peterburi eestlaskond piduliku jumalateenistuse ja kontserdiga ning Eesti Vabariigi konsuli vastuvõtuga Peterburi Jaani kirikus.

19. veebruari armulauaga jumalateenistus oli tavapärasest kordades pidulikum: tähistati nii Eesti Vabariigi 99. kui ka Peterburi Jaani kiriku 6. taaspühitsemise aastapäeva. Teenisid piiskop Tiit Salumäe ja õpetaja Enn Salveste Eestist, esines koguduse koor.
Jutluses meenutas piiskop Salumäe, kuidas ta kuus aastat tagasi Peterburist tagasi Eestisse sõites kuulis teel olles jahmatavat uudist Haapsalu väikelastekodu põlengust. Teenistusel mälestati Haapsalu katastroofis elu kaotanud lapsi ning teisi ajast igavikku kutsutuid. Teenistuse järel toimus kontsert, kus musitseerisid Armeenia kultuuriühingu muusikud.
Pühapäeva hommikul enne teenistust kogunes nõu pidama Jaani kiriku koostöökogu, kuhu kuuluvad Eesti Kontserdi, Peterburi peakonsulaadi ning siinse eesti koguduse esindajad. Piiskop Salumäe sõnul on tavaks saanud, et koostöökoda kohtub kaks korda aastas. Sel korral keskenduti küsimusele, kuidas plaanitakse Peterburis vääriliselt tähistada Eesti Vabariigi 100. aastapäeva.
„Tahame rõhutada, et just siit sai alguse eesti rahvuslik liikumine, mis tegi võimalikuks riikliku iseseisvuse,“ nimetas piiskop Eesti Kirikule ülevaadet andes. Tema sõnul soovitakse tähistada 1917. aasta massimeeleavaldust, kui Peterburi Jaani kiriku juurest liikus sinimustvalgeid lippe kandev rahvahulk Riigiduuma hoone juurde ja nõudis Eestile autonoomiat.
Eesti Vabariigi 100. aastapäeva riiklik tähistamine saabki Peterburis alguse juba 8. aprillil. Avatakse ka näitus ning mälestustahvel kiriku seinal. Septembris on plaan istutada Peterburi Jaani kiriku aeda õunapuu reformatsiooni 500. aastapäeva ja tammepuu Eesti Vabariigi 100. aastapäeva auks.
20. veebruaril kohtus piiskop Salumäe Ingeri kiriku piiskopi Aarre Kuukauppiga, et täpsustada Peterburi Jaani koguduse teenimist. Toonitati, et koguduse administratiivne pool on seotud Ingeri kirikuga, kellele juriidiliselt kirik kuulub, aga vaimuliku teenimise eest seisab EELK. Kogudust teenivad õp Enn Salveste ja õp Kaido Soom. Rõhutati soovi hoida Jaani kirik senisest enam avatud.
Liina Raudvassar