Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Piiskop Salumäe veedab jõulud Pühal Maal

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /


Piiskopid Tiit Salumäe ja Munib Younan aastatetagusel kohtumisel Jeruusalemmas. Erakogu

Piiskop Tiit Salumäe koos abikaasa Liaga on jõuluõhtul Jeesuse sünnikirikus Petlemmas ning esimesel pühal teenib kaasa saksakeelsel teenistusel Jeruusalemma luterlikus kirikus.

Kui levinud tava kohaselt püüavad inimesed jõuludeks koju jõuda, siis piiskop Salumäe võtab pühadeks ette teekonna Iisraeli ja viibib seal ajavahemikus 19.–26. detsembrini. Vahetult enne teekonnale asumist Eesti Kirikule antud intervjuus kinnitab ta, et jõululaupäevaks jõuda Petlemma, kus Jeesus enam kui 2000 aasta eest siia ilma tuli, on tema ammune unistus. Ta tähistas ka oma 60. sünnipäeva 2011. aastal Petlemmas. „Eelmisel aastal ei saanud seoses 70. sünnipäevaga ja järgmisel aastal ei ole võimalik sõita, sest siis jään emerituuri, aga plaan minna on aastaid oma aega oodanud,“ räägib piiskop.

Salumäed külastavad Iisraeli emeriitpiiskop Munib A. Younani kutsel ja tema ka korraldab kõik nende visiidiga seonduva. Jeruusalemmas sündinud palestiinlasest luterlasena oli piiskop Munib Younan aastatel 2010–2017 Luterliku Maailmaliidu president ning selles maailma luterlasi juhtivas ametis külastas ta 2015. aastal ka Haapsalu ning oli piiskop Salumäe külaliseks. Haapsalu ja Petlemm on aga 2010. aastast ametlikult sõpruslinnad. Kohtutakse ka Eesti suursaadikuga Tel Avivis. 

Tiit Salumäe nõustub, et viibib Iisraelis kahes rollis, sest Haapsalus resideeriva piiskopina on tal Pühal Maal ülesandeks viia ka Haapsalu tervitused sõpruslinnale Petlemmale. „Meil on kavandatud Petlemma külastamine sealse linnavalituse ja luterliku sõpruskoguduse kutsel,“ nimetab piiskop. 

Jõululaupäeval teenib piiskop Salumäe koos pastor dr Munther Isaaciga Petlemma luteri kirikus ja võtab osa jõuluöö missast Jeesuse sünnikirikus. „Normaalselt oleks see täitsa võimatu, kuna kirikusse soovivad sel ajal jõuda väga-väga paljud. Saime sissepääsu oma kontaktide kaudu, selle on meile muretsenud Petelemma linnavalitsus piiskop Munib Younani palvel,“ tunnistab ta. 

Jõuluteenistused peab Haapsalus vikaarõpetaja Kristel Engman, aga Haapsalu koguduse nimipühaku evangelist Johannese päevaks 27. detsembril on piiskop Salumäe tagasi ning saab teenida johannesepäeva kontsertpalvusel ja koguduse teeneteristi üleandmisel Haapsalu toomkirikus.

Liina Raudvassar