Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Pindi ja Võnnu kirikus lauldi Martin Körberi lastelaule

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Lapsed koos Jaan Vaidlaga on kontserdi Võnnu kirikus lõpetanud. Palvesõnad annab teele kaasa õpetaja Anu Konks.
Sirje Semm

Martin Körberi Seltsi inimesed, valdavalt saarlased, püüavad käia vähemalt korra aastas Võnnus, kus on pastor Martin Körberi (1817–1893) sünnikoht.

Seekordne sõit sidus mitut eesmärki ja rohkemaid inimesi ning ühendusi. Jämaja ja Anseküla koguduse õpetaja Anu Konks selgitas, et Võndu tuldi Martin Körberi laulva kogudusena tutvustama Körberi lastelaule. Lauljaiks Sõrve laste suvekoolis osalenud lapsed. Laulud õpetas selgeks ja laulis kaasa Jaan Vaidla, muusik, klaveriõpetaja, organist.
Esitamisele tuli 16 laulu, neist «Laulja karjane» on tänini tuntud. Kava tugines Körberi 1879 ilmunud antoloogia «Saaremaa kuldnokk» lauludele. Need on lihtsa meloodiaga, kuid selge ja rikkaliku sõnumiga, mis ajaproovile vastu pannud. Jutustavad Looja kingitud rikkustest, karjalaste rõõmudest, aastaringi muutustest.
Jaan Vaidla on olnud Martin Körberi Seltsi loomise juures ja viimased 15 aastat koos toetajatega palju teinud Sõrvemaa hingekarjase laulude kuuldavaks ja lauldavaks saamiseks. Selts valmistub oma tegevusega Körberi 200. sünniaastapäeva tähistama.
Körber pidas oluliseks lapsed laulma õpetada, et küll siis koguduski järele tuleb. «Saaremaa kuldnoka» eessõnas kirjutab ta: «… kui kahju, et lastel ei ole muud tegemist, kui karja järel vaadata ja ajaviiteks üleannetust teha. Kas poleks kena, kui nad siin häid laule laulaksid kasulikuks ajaviiteks, küllap siis ka mõni koerus jääks tegemata.»
Kontserdi lõpuks esitas Jaan Vaidla Leonard Coheni «Halleluuja» viisile endaloodud laulu Körberi elu ja tegevuse ülistuseks. Võnnu koguduse õpetaja Urmas Paju tänas Jaan Vaidlat, et ta ei ole lasknud unustuse hõlma vajuda ühel meie rahva suurmehel. Äsja 60. sünnipäeva tähistanud Anu Konks sai võnnulastelt kauni lillekimbu.
Saarlaste tee viis Võnnust edasi Pinti, kus neljapäeva õhtul anti sama kontsert. Reedel esineti Põlvamaal Maarja Küla lastele. Pühapäeval oli Jämaja kirikus laste suvekooli lõpetamine ja ristimisteenistus.
Sirje Semm