Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Põltsamaa kiriku altarit katab kaunis käsitöölina

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Põltsamaa koguduse perenaine Ester Rumask saab olla rõõmus, sest kiriku altarit katab alates emadepäevast väärikas käsitöömeistri poolt valmistatud altarikate. Aulike Miljand.

Emadepäeval õnnistati Põltsamaa kirikus sisse uus altarilina, mille heegeldas 84aastane Õie Rumask.

Uue lina idee aga algas juba mõned aastad tagasi, kui Põltsamaa Niguliste kiriku perenaiseks sai Ester Rumask. Nii nagu ikka vaatab iga perenaine uue ja värske pilguga, nii märkas ka Ester, et seni altarit katnud lina on juba üsna päevinäinud ja väsinud moega. 

Kui esialgu tundus lihtne minna poodi ja osta kangas, et uus lina õmmelda, siis tegelikkus oli hoopis midagi muud. Vana altar väärib parimat ning sobilikku materjali ja tooni, mis passiks altari puiduga, leida ei õnnestunud. 

Selle aasta alguses kohtus Ester tuttava käsitöömeistriga ning uuris, kas ehk ei oska tema soovitada, kes võiks lina meisterdada. Õie Rumask (on Ester Rumaskiga kaugelt sugulane) oli nõus lina ise valmis tegema. On tal ju juba varasest lapseeast saati käsitööd teha meeldinud. 2017. aastal oli isegi tema töödest näitus. 

„Minu salajane unistus oli teha kirikusse midagi,“ sõnas käsitöömeister. Nii läkski vanaproua unistus täide ning Põltsamaa kirik sai uhke motiividest heegeldatud lina. 

„Lina tegemiseks kulus täpselt üks kuu ja kümme päeva. Lina koosneb 160 ruudukesest, mis on omavahel kokku heegeldatud,“ rääkis Õie. Linal kujutatud muster meenutab natuke risti ning kõnetas tegijat kohe, kui ta hakkas linale sobivat mustrit otsima.

Lina anti Põltsamaa kogudusele üle ülestõusmispühaks ja selle õnnistas sisse õpetaja Markus Haamer emadepäeval, kui kirikud olid taas avalikeks jumalateenistusteks avatud. Nii oli see päev meie kogudusele lausa topelt rõõmu toov.

Aulike Miljand