Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Põlva Püha Neitsi Maarja kirikus on nüüd tabernaakel

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Põlva kiriku altaris: Heinar Roosimägi (vasakult), Einar Soone ja kohalik õpetaja Toomas Nigola. Taamal avatud ustega tabernaakel.  Margit Õkva, Koit
Piiskop Einar Soone pühitses Põlva kirikus armulaualeiva ja -veini hoidmise kapi ehk tabernaakli, mille kogudusele annetas vikaarõpetaja Illar Hallaste.

Pühitsusele eelnenud pöördumises kirikulistele käsitles piiskop mõisteid «püha» ja «pühitsetud».
«Jumal on püha ja püha on ka kõik talle kuuluv. Kiriku kui püha paiga olemust väljendavad pühad talitused, mille läbiviimiseks kasutatakse pühi tarvikuid. Palves olemine on püha. Ka pühasse paika tulek pühitseb meid. Armulauavein ja -leib hoiab meid Kristuse pühaduses. Tabernaakel – see on koht Kristuse ihu ja vere hoidmiseks. See on pühadus, mille Jumal on meile andnud vaimulikuks kasvamiseks ja armastuses püsimiseks,» sõnas Einar Soone.
Jutluse pidanud Illar Hallaste suunas Luuka evangeeliumile toetudes kirikulised mõtisklema elu eesmärgi üle.
Evangelist on kirjutanud, et külluseski ei olene kellegi elu sellest, mis tal on, kui ta pole rikas Jumalas ehk elu eesmärk on taotleda ja tugevdada sidet Jumalaga, sest üle igavikuläve astudes on oluline just viimane tingimus.
Tabernaakli praktiline väärtus seisneb selles, et pühitsetud paiga olemasolu kirikus tagab ettevalmistatud andide tagavara olukorras, kus Kristuse ihust ja verest koguneb osa saama arvatust rohkem inimesi.
Tabernaakli valmistas Viimsi keskkooli poiste tööõpetuse õpetaja Sulev Ennomäe, kes Illar Hallaste sõnul läheb tõenäoliselt ajalukku Rohuneeme kabeli ehitajana Viimsi poolsaarele.
«Ta on nii kabeli remontinud kui ka oma kätega valmistanud kogu kabeli sisustuse,» märkis Hallaste.
Küsimusele, kuidas sündis idee kinkida Põlva Maarja kirikule tabernaakel, vastas Illar Hallaste, et õpetaja Toomas Nigolaga tuli teema jutuks seltskondlikul vestlusel.
«Kirikul on olemas tabernaakli pühitsemise kord ja kuna Põlva Maarja kirikul see tarvik puudus, oli asi otsustatud,» sõnas Hallaste.
Toomas Nigola märkis, et tabernaakel on Illar Hallaste oma kulu ja kirjadega tehtud annetus.
Teenistusel viibisid ka Põlva linnapea Georg Pelisaar abikaasaga ning Eesti Karismaatilise Osaduskiriku Põlva Püha Peetri koguduse preester Leevi Lillemäe abikaasaga.
Margit Õkva,
Koit