Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Püha Lucia päeval tänati Naissaare kabeli ehituse toetajaid

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /


Olar Gofman

13. detsembril tähistati Tallinna Rootsi-Mihkli kirikus traditsiooni kohaselt püha Lucia mälestuspäeva ehk luutsinapäeva. 

Luutsinapäev tuletab meelde valguse võitu pimeduse üle ja juhatab sisse jõuluaja. Lucia rongkäigu järel soovis kogudus kirikus tänada neid, kes on õla alla pannud Naissaare Püha Maarja kabeli (fotol) fassaaditööde valmimisele.

Tänutseremoonial osales peapiiskop Urmas Viilma, et anda koguduse tänumärgid üle Anders Anderssonile, Ivar Valdmaale, Aivo Rosenbergile ja Olar Gofmanile, kes kabeli restaureerimistöödele oma õla alla panid. Kogudus tänas lisaks kõiki, kes kabeli lõplikku valmimisse on panustanud ja selle eest aastaid palvetanud.

1938. aastal ehitatud Naissaare Püha Maarja kabeli fassaaditööd on jõudmas lõpusirgele ning kabel saab ilusamaks, kui ta kunagi eales on olnud. Uue fassaadilaudise saanud kirikuhoone on esmakordselt seda värvi, kuidas arhitekt Karl Tarvas ta alguses kavandas. Enne sõda valminud kirikut värvida ei jõutudki, sest saare elanikud sunniti kodudest jäädavalt lahkuma.

Eesti taasiseseisvumise järel asus kabelit varemetest taastama Tallinna Rootsi-Mihkli kogudus, tööde eestvedaja on aastakümneid olnud õpetaja Patrik Göransson. 2018. aastal toimus kabeli taaspühitsemise tseremoonia, mille viis läbi peapiiskop Urmas Viilma. Sündmus toimus Rootsi kroonprintsessi Victoria ja prints Danieli ning Eesti Vabariigi presidendi Kersti Kaljulaidi osalemisel. Kodusaarele saabus palju endisi naissaarlasi ja nende järeltulijaid kogu maailmast.

Kabeli renoveerimise aitasid kogudusel lõpule viia praegused naissaarlased. Saare elanike ühtehoidvat kogukonda seovad kogudusega aastatepikkune sõprus ning ühised sündmused ja tegemised kabelis. Naissaare pühakoja taassünni lugu on tähendusrikas nii kogukonnale kui kirikule laiemalt.

Regina Hansen

kirikuvalitsuse avalike suhete spetsialist