Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Pühapäevakooliõpetaja on hea teekaaslane

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Kui kõik olid läinud rappa.
2 x Rita Puidet

Tarkuseteri sadas nagu küllusesarvest ja kui keegi need üles kirjutaks, võiks välja anda kuldraamatu, tõdesin selleaastastel lastetöötegijate suvepäevadel Häädemeestel.

Rannakodu puhkemajja Penu külla mere äärde kogunes viimasel juulipäeval 61 inimest ja rõõm oli nii varasemaid tuttavaid kohata kui uusi tutvusi sõlmida. Tulijaid oli mandrilt igast praostkonnast, vaid saared jäid esindamata.

Mikrobussi või lennukiga
Meie elu on tohutult mitmetahuline, nagu seda olid ka suvepäevad, kuhu mahtus nii kosutavaid koolitusi kui ka puhkehetki ning kõnelusi Isaga. Just nende kahe viimase sõnaga tahaks kokku võtta kogetud palveosaduse ja armulauaga jumalateenistuse Häädemeeste Miikaeli kirikus, kus teenis koguduse õpetaja Tauno Teder.
Kui piiblikümbluse tunnis meenutas päevade üks korraldaja, laste- ja noorsootöö ühenduse spetsialist Titta Hämäläinen Osvald Tärgi sõnu «Mida enam sa palvetad, seda enam oled sa Isa südames», siis õhtusel palvusel võrdles Tartu Pauluse koguduse töötegija Anu Seppa reisimist mikrobussi ja lennukiga. Üllataval kombel on reisimise ja palvetamise vahel seos, sest lennukile minnes tuleb kõik üleliigne maha jätta.
Nii meenutati suvepäevadel korduvalt, et põhiline meie elus on elada Jumala Poja usus. Nii kinnitas ka Ilkka Puhakka nähtud videoloengus. Ja Titta kinnitas: «Ei pea olema filoloog, et palvetada.»

Küsimused ja vastused
Kõige mõttetihedam oli arutelu teemal «Meie lastetöö alustalad», mida tuli kuulama kiriku lastetööd kureeriv assessor Tauno Toompuu, et saada põhjalikumat infot otse allikast. Arutelu vedanud Titta esitas kolm küsimust: miks me teeme lastetööd?, missugused on lastetöö eesmärgid? ja mis aitab eesmärgini jõuda? Vastuseid oli, võiks öelda, loendamatu hulk.
Olulisena leiti, et lapsed peavad kuulma, et Jumal armastab neid ja et nad peavad saama palve kaudu Isaga suhtlemise kogemuse. Töögrupid jaotasid eesmärgid mitmesse rühma, aga esile tõsteti Jumala usaldamist, tema armastuse kogemist ja temaga suhtlemist. Samuti kinnitati, et laps peab pühapäevakoolis kogema, et ta on sinna alati oodatud. Märgiti ka, et olulisem kui laste tulek kiriku juurde on nende kasvamine kogudusse.
Eesmärgini jõuda aitab isiklik suhe kolmainu Jumalaga, koguduse toetus, hindamatuks abiks on konkreetsed ja mugavad materjalid, mis oleksid lihtsalt kättesaadavad. Nii ootavad lastetöötegijad näiteks laulude õpetamiseks CDd, suuremale paberile trükitud palveid, uut või täiendatud käsiraamatut, süsteemseid koolitusi. Pirjo Roots Keilast aga käis välja oma unistuse laste palveraamatust.

Emotsiooni mõju
Laagri külaline, kiriku perekeskuse terapeut Lii Lilleoja meenutas, kuidas ta 35 aastat tagasi alustas pühapäevakoolitööd. Tol ajal panustati perekonnatunde tekitamisse, sõprade leidmisse, laste sünnipäevadesse. Neid põhimõtteid võiks järgida praegugi. Ta ütles, et õpetajad annavad lastele teadmisi, toetavad neid, aga ennekõike jääb pühapäevakoolist meelde emotsioon. «Pühapäevakooliõpetaja on lapse teekaaslane,» rõhutas ta.
Kolm aastat tagasi läks Lii Lilleoja õppima pereteraapiat. Ta tutvustas kohalolijaile oma tööd perekeskuses, järgmisel aastal jõustuvat lastekaitseseadust ning sellega seotud eelseisvaid koolitusi. Mis aga emotsiooni puutub, siis kasulike teadmiste kõrval pakkusid meeldejäävaid hetki kindlasti laagriplatsil ringi lendavad tohutu suured seebimullid (seebilahuse retsepti ja nende tegemise õpetuse saab Katrin Luhametsalt), õpetaja Eha Krafti juhendamisel valmistatud piiblitoidud ja muu.
Võrdselt meeldejääv nii väikestele kui suurtele laagrilistele oli muidugi bioloog Marika Kose juhendamisel toimunud matk Tolkuse rappa. Legend räägib, et kunagi elanud raba servas metsiku välimusega mees, kes varjanud seal ennast teenistuse eest tsaari sõjaväes. Mõisnik ütelnud teda nähes: «Sina olema üks tolkus.» Selle järgi saanudki raba oma nime.
Kolme sisutihedat laagripäeva kokku võttes ütles Titta Hämäläinen: «Lapsed on meie kõige paremad õpetajad.» Eestpalvesse võeti Võru, Häädemeeste ja Tarvastu koguduse lastetöö, samuti Tallinna Peeteli koguduse eestikeelne lastetöö. Ühinegem siis palvetajatega ja olgem õnnelikud, et meil on õigus jagada lastele evangeeliumi.
Rita Puidet

Eestpalvesoovid jõudsid Isani õhtusel palvusel.