Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Puhja kiriku oreli renoveerimine on jõudnud lõpusirgele

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Puhja poolesaja annetajaliikmega kogudus tegi kaks aastat tagasi algust pöörase projektiga – renoveerida harukordne W. Müllverstedti orel.

Koguduse diakoni Tiit Kuusemaa sõnul on projekti kogumaksumus üle 31 000 euro. Orelit remondib meister Olev Kents.
Ettearvamatult on projekt osutunud edukaks ja leidnud laialdast poolehoidu ning otsest rahalist toetust. Viimane suurem annetus saabus Saksamaalt, kus seal elav organistist vaimulik Kristel Neitsov-Mauer andis orelikontserdi Puhja oreli remondi lõpetamise toetuseks.
Kontserdil kõlas eesti heliloojate Edgar Arro, Peeter Laja, Roman Toi, Rudolf Tobiase ja Tuuliki Jürjo looming.
Koguduse organist Miina-Liisa Kuusemaa hakkas 2012. a oreli remondiks projekte kirjutama ja kontserte korraldama, sest koguduse arvele ei tuleks ilma tegutsemata sellist raha kunagi. Vaese maakoguduse jaoks tundub vajaminev summa ulmelisena.
Organisti sõnul säilis haruldane 19. sajandi orel, mis küll lootusetult häälest ära oli ja 800 vilest pooled puudu, tänu nõukogude ajale. Välismaal jõuti samal ajal vanad orelid asendada.
Kogukonnas on oreliremont saanud palju positiivset tagasisidet. Kui algselt arvati oreli renoveerimisega lõpetada 2015. aastal, siis Miina-Liisa Kuusemaa sõnul on tööd nii hästi edenenud ja ka raha laekunud, et kogudus on plaaninud korras oreli vastu võtta aasta varem.
«Selleks on kiriku nimepäev, 9. oktoober 2014, mil toimub Puhja kirikus oreli taaspühitsemine ja galakontsert, kus esinevad kõik muusikud ja kollektiivid, kes on andnud heategevuskontserte oreli parandamise heaks,» lisab ta.
Praeguse seisuga on lõviosa tööst tehtud. Oreli renoveerimist on toetanud LEADER, kultuurkapital, kohaliku omaalgatuse programm, Puhja ja Konguta vald, paljud kollektiivid ja üksikisikud.
Erinevad muusikud ja koguduse enda koor Dionysius on andnud heategevuskontserte. Projekti kalleim osa – uute tinavilede hankimine ja paigaldamine – on jäänud kõige lõpuks. Kui raha laekub rohkem, kasutab kogudus seda oreli prospekti renoveerimiseks, mis samuti on nõukogude võimu ajal kõvasti kannatada saanud.
Puhja oreli on valmistanud 1881. a Wilhelm Müllverstedt. Orelil on 17 helisevat registrit ja kaks manuaali.
Sirje Semm