Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Ruumi Jumala kõnetusele

/ Autor: / Rubriik: Arvamus / Number:  /

Ligi 90% eestimaalastest on kodus Piibel. Aga vähem kui 10% on selle avanud ning kui tavavestluses mainida piiblilugemist, võid rõõmsa jagamise asemel vastuseks saada hoopis vaikiv-kohmetu reaktsiooni.
Jah, ühelt poolt on piiblilugemine väga isiklik, inimese ja Jumala vaheline asi. Mitte keegi teine ei saa puudutada su südant nii sügavalt kui Jumal. Teisalt, ei ole ju küsimus ainult kõnetuses, vaid veel enam vastuses ja tekkinud dialoogist arenevais reaalsetes elumuutustes. Muudetud elud aga muudavad kogukonda, viimselt ühiskonda.
Kuidagi on ka kristlasi valdamas (ebameeldiv) tunne, et piiblilugemine on range kohustus, mille täitmata jätmisel Jumal vähemalt noomib, kui mitte ei karista. Sestap äratabki pelgalt piiblilugemise mainimine hingesoppi surutud süütunde. Selline arvamine aga ei saa enam kaugemal olla tõest!
Psalmi 119 kõik 176 salmi on täidetud laulja igatsusest Jumala sõna järele: „Mu hing nõrkeb igatsusest su seaduste järele igal ajal“ (s 20). Piiblisõna – mitte ainult kirjutatud tekstina, vaid Jumala elava kõnetusena, tema armastuse ja olemuse sügavama mõistmisena – on meie vaimutoit, hingepide, igapäevane janu, mida ei saa kustutada ükski teine asendaja. See teeb meis midagi, alustab protsesse ja viib täide oma eesmärgi, kuni toob esile vilja nagu kastetud maa (Js 55:10–11). Kui me end sellele avame.
Siin ei ole vahet, kas loed nädal aega neidsamu kahte salmi, sest nad „võtavad su kinni“ ja sa pead veel mõtisklema nende tähenduse üle, või vajad mitut peatükki päevas. Kui su vaim on toidetud, on su mõte selgem, hing rõõmsam, otsustusvõime kindlam ja identiteet kinnitatud armastuses. Siis oled otsekui puu, mis on istutatud veeojade äärde, mis annab vilja ja mille lehed ei närtsi … ja kõik, mis sa teed, läheb korda (Ps 1:3–4). Kas pole meid piirav kurjus vohama pääsenud ka selle tõttu, et nii paljud on vaimselt nälgimas? Oleme loodud ammutama Jumalast.
Avatud Piibli Ühingu algatus „Piibli väljakutse“ sündis igatsusest kasvatada hüppeliselt selliseid jumalikke kohtumisvõimalusi meie maal. Sündis paljude kristlaste küsimusest: ma mõistan ja ma tahan, aga miks ma ei suuda? Sündis teadmisest ja kogemisest, et Jumal tahab kohata meid ning tuua elu surnud aladele. Väljakutse ise on väga lihtne: „Loe Piiblit selle aasta igal päeval!“.
Ja aasta ei pea tingimata algama 1. jaanuaril 2017, vaid lii­tuda võib terve aasta jooksul. Liitumiseks tuleb teha otsus, hankida endale Piibel, registreerida end väljakutse lehel http://www.avatudpiibel.ee/piibli-valjakutse ja valida lugemisplaan. Lisaks saab tellida märgi, mis on äratundmiseks ja ka heaks vestluse algatajaks.
Piibli väljakutse ei ole uue aasta lubadus, vastupidamise proov, sihikindluse test, vaid üheskoos ja võib-olla hingevärinal alustatud katse teha ruumi Jumalaga kohtumise hetkeks igasse päeva. Võimalus jagada kogetut omavahel, anda hoogu ja võtta jõudu teistelt samal rajal. Selleks oleme valmistanud väga erinevad lugemisplaanid (veerand, pool ja kogu Piibel aastaga läbi jt), sest palju kergem on lugeda süsteemselt; suhtlemiskeskkonnas Facebookis; abistavad küsimused ja kommentaarid väljakutse kodulehel.
Plaane saab tellida APÜ kontorist või välja printida veebilehelt. Valida võib ka oma kiriku kalendri, „Vaimulikud loosungid“, „Sõna tänaseks päevaks“ vms. Paljud noored eelistavad Youversioni ingliskeelseid ja digitaalseid variante. Pakume ka kommentaaridega plaani „Piiblivõti“. Oluline on lubada endale aasta, mille igas päevas on ruumi Jumala kõnetusele.

Vaherm2gi,Mari2017jaan_1961 2

 

 

 

 

Mari Vahermägi,
Avatud Piibli Ühingu tegevjuht