Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Sakku kerkib kirik

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Nii hakkab välja nägema Sakku kerkiv uus luteri kirik.
Makett

Veel aasta lõpus algab Saku alevikus uue luteri kiriku ehitus.

Saku vallas elab üle 10 000 elaniku, neist umbes pooled Saku alevikus. 2013. aastal asutatud EELK Saku Toomase kogudusega on seotud üle saja inimese, annetajaliikmeid oli mullu 40. Praegu tegutsetakse endises vennastekoguduse palvemajas, mis on ammu kitsaks jäänud. Uue pühakoja kirikusaali peaks aga mahtuma 105 inimest, koos söögisaaliga on ruumi isegi 200-le.
Kiriku ehitamise patrooniks on peapiiskop Urmas Viil­ma, arhitektideks Juhan Põld ja Kristiina Renter. Ehitustöid korraldab SA Saku Kiriku Ehitus, mille nõukogu esimees on praost Jüri Vallsalu ja juhatuse esimees Juhan Talpsepp. Kirikuehituse projektijuht on Ardon Kaerma. Peahoone kogumaksumuseks arvestatakse üle miljoni euro, lisaks on kavas rajada kõrvalhoone väikese korteriga. Ehitustöid toetavad rahaliselt EELK konsistoorium ning paljud annetajad nii kodu- kui välismaalt.
Koguduse õpetaja Magne Mølsteri kinnitusel võib pühakoja valmimine aega võtta kaks kuni viis aastat ja toob koguduse ellu nii väljakutseid kui õnnistusi. Ühelt poolt on uus kirik praegusest aleviku keskusest veidi eemal, mistõttu mõnel inimesel võib olla sinna raskem tulla.
Teisalt loodab õpetaja, et tänu esindusliku kirikuhoone olemasolule leiab siiski rohkem sakulasi tee kiriku juurde. Kas või kiriklike talituste pärast, sest praegu pole koguduses tavaliselt aasta jooksul ühtegi laulatust ega matust. „Aga mingit suurt ärkamist ei tule lihtsalt selle pärast, et uus ja ilus kirik on olemas. Peab olema midagi enamat,“ arvab Mølster.
Ühtlasi kinnitab vaimulik, et talitused pole esmatähtsad: „Tahame olla eelkõige elav kogudus uues hoones, mitte talituste kogudus.“ Seni on liikmed tema sõnul olnud väga aktiivsed, võtnud vastutust koguduse asjade eest ning aidanud kaasa talgutel. Mølster loodab, et see jätkub ka siis, kui koguduse käsutuses on juba uus ja suurem pühakoda.
Igal juhul on Sakus paljud inimesed Mølsteri sõnul juba huvi tundnud, millal kirik võiks valmis saada. Annetusi selle heaks on teinud ka kohalikud elanikud, kes kogudusega seotud ei ole. Ilmselt on mõned sakulased ka üsna ükskõiksed, kuid kiriku ehitamise vastu pole vähemasti avalikult küll keegi olnud.
Rain Soosaar