Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Saksa kirikupäeval oli esindajaid 106 riigist

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Piiskop Tiit Salumäe, taustaks tervet seina kattev Piibel.
Erakogu

24.–28. mail toimus Berliinis ja Wittenbergis Saksa 36. kirikupäev teemal „Sa näed mind“. EELK esindajana viibis kohal piiskop Tiit Salumäe koos abikaasa Lia Salumäega.

Kirikupäeva keskuseks oli Berliini messikeskus, aga üritusi toimus terves Berliinis. Brandenburgi väravate juures oli esinemisteks ehitatud lava. Pidulikule lõpujumalateenistusele Wittenbergist lõuna pool asuvale Elbe-äärsele suurele väljakule oli kogunenud kõrvetava päikese alla jumalateenistusele 120 000 osalejat.
Mängis 6000-liikmeline pasunakoor ja laulis mitmesajaliikmeline laulukoor. Jutlustas peapiiskop Thabo Makgoba Kaplinnast (anglikaani kirik) ja teenisid Saksa piiskopid. Tervituskõne pidas Saksamaa Liitvabariigi president Frank-Wal­ther Steinmeier.
Berliini ja Wittenbergi vahel oli organiseeritud rongiühendus nii, et iga 10 minuti järel sõitis otserong. Wittenbergis oli näha võimas Luther-Piibel – „Piibel ühe pilguga“, s.t et terve Piibli tekst on paigutatud ühele tohutu suurele seinale.
Piiskop Salumäe pidas ettekande ümarlaual, kus käsitleti kiriku ja riigi suhteid Ida-Euroopa maades. Viibides Eestist eemal, oli tal ometi võimalus arvutist 28. mail vaadata Tartus peetud kirikukongressi jumalateenistuse ülekannet ETVs. „Olin mõtete ja palvetega Tartus,“ ütles ta.
Aastaid sakslastega suhteid on andnud piiskopile palju tuttavaid, keda ta ka seekord kohtas. „Ja see tegi rõõmu,“ sõnas ta, nimetades, et seekordne Saksa kirikupäev oli kõige võimsam, millel on osalenud. „Berliini messikeskuses oli tuhandeid müügilette. Ühtekokku oli esindajaid 106 riigist. Kirikupäeval esinesid ka USA endine president Barack Obama ja Saksa liidukantsler Angela Merkel.
Kirikupäevale tagasi mõeldes kinnitab piiskop Salumäe, et luterliku kiriku mõju on Saksamaal endiselt väga suur ja kiriku sõnum puudutab inimesi. „Jään meenutama kirikupäeva Berliinis ja Wittenbergis kui ühte võimsamat sündmust, mida olen läbi elanud. Tänan kirikupäeva kutse eest ja võimaluse eest anda oma osa.“
Sirje Semm