Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Saku Toomase koguduse esimene juubel

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Agu Kaljuste õnnesoove Hageri koguduselt võtavad vastu Kristiina Seppel ja Magne Mølster. Istuvad Jüri Vallsalu ja Urmas Viilma.
Tiiu Pikkur

Küünlapäeval viieaastaseks saanud EELK Saku Toomase kogudus tähistas möödunud nädalavahetusel oma sünnipäeva: reedel peeti sünnipäevapidu, laupäeval korraldati suusapäev ja pühapäeval oli peapiiskoplik jumalateenistus. 10. veebruaril on aga Saku vallamajas noorteõhtu „Toomase pidu“.

Sakus on vaimulikku teenimist korraldanud Hageri kogudus tegelikult juba 1994. aastast alates, kuid koguduse asutamiseni jõuti 2013. aastal.
Pühapäeval oli Saku koguduse pisike palvemaja pilgeni oma rahvast ja külalisi täis. Jumalateenistusel jutlustas ja seadis armulauda peapiiskop Urmas Viilma, kaasa teenisid Lääne-Harju praost, Saku koguduse hooldajaõpetaja Jüri Vallsalu, koguduse abiõpetaja Magne Mølster ja Soome Lohja sõpruskoguduse õpetaja Juhani Korte, lauludega teenis koguduse gospelansambel, pühakirja lugesid koguduseliikmed.
EELK noorim kogudus (alates 1994. aastast on Hageri kogudus korraldanud Sakus vaimulikku teenimist) oli saanud esimese juubeli puhul mitmeid õnnesoove lähedalt ja kaugelt. Kohapeal tervitasid EELK Laste- ja Noorsootöö Ühenduse tegevjuht Triin Salmu, Saku abivallavanem Tanel Ots, Lohja koguduse esindajad ja Hageri koguduse juhatuse esimees Agu Kaljuste. Pärast aktust lükati pingid kokku, et ruumi rohkem oleks, ja söödi ühiselt sünnipäevatorti.

Suure südamega kogudus
Saku Toomase koguduse juhatuse esimehe Kristiina Seppeli sõnul on Saku kogudus hästi kodune, soe ja väga eriline. „Kuna me oleme väga noor kogudus, ei ole meil ka pikki traditsioone. Enamik meie liikmeid on värsked kristlased, kellel puudub kiriklik taust, ja meil tulevad mõned asjad omamoodi välja. Koguduse liikmeid on igas vanuses, palju on noori.“
Koguduse asutamisest peale peab siin vaimulikuametit Norra misjonär Magne Mølster. Tema iseloomustab oma kogudust nii: „See on kogudus suure südamega, meil on palju vabatahtlikke abilisi ja hiljuti usule tulnuid. Meil on suhteliselt palju noori ja kord kuus peame noorte jumalateenistust – Emmause missat.“
Magne Mølsteri kui misjonäri jaoks on Sakus koguduse ehitamine puht misjonitöö, pole siin ju kunagi kirikut olnud, kõik tuleb alles üles ehitada. Ka kirik – ja see plaan hakkab üha selgemaks muutuma.

Soov alustada sel aastal
Praegune vennastekogudusele kuuluv kogudusemaja on väike ja vana, sellesse ei mahu üha kasvav kogudusetöö enam ära. Uue kiriku ehitamiseks on asutatud SA Saku Kiriku Ehitus, on olemas puudest ja võsast puhastatud krunt Saku aleviku servas Pähklimäel, projekt (arhitektid Juhan Põld ja Kristiina Renter), ehitusluba on ka olemas. Peahoonel on 2,5 korrust pindalaga 643 m2, ühekorruseline kõrvalhoone on 143 m2 suurune. Ehitustööd saavad alata siis, kui koos on majakarbiks vaja minev raha 500 000 eurot.
„Meil on lootust sel suvel ehitusega pihta hakata. Kui õnnestub majakarp püsti saada, siis see annaks juba selge impulsi raha korjamiseks,“ avab lähemaid plaane sihtasutuse nõukogu esimees Jüri Vallsalu. „Kohalik rahvas vaatab ju, et kas tehakse ka midagi või ainult räägitakse. Kui seinad püsti, siis on inimestel ka soov annetada rohkem. Krunt on küll praegu aleviku servas, alevik aga areneb selles suunas ja kunagi võib kirik päris keskele jääda. Me elame selle mõttega, et hakkame ehitama.“
Saku kiriku ehituse patroon peapiiskop Urmas Viilma kinnitab ka, et plaan on sel aastal kopp maasse lüüa. „Kui Niguliste kirikuga seotud raha peaks riigilt laekuma, siis on konsistoorium juba otsustanud, et nendest summadest läheb 300 000 eurot Saku kogudusele.
Loodame, et Saku vald ka kaasa tuleb. Soome kristlike ärimeeste ühing ja Norra misjoniselts on lubanud toetada. Ma arvan, et Saku inimesedki toetavad, kui näevad, et ehitus käib. Ja kui kogudus on tugev, siis investeeringud kiriku jaoks tulevad.“
Tiiu Pikkur

Anneta Saku kiriku ehitamiseks!
Annetusi märksõnaga „Annetus Saku kiriku ehitamiseks“ saab teha järgmistele kontodele:
SEB EE041010220215648221
Swedbank EE952200221056504915
Saaja: SA Saku Kiriku Ehitus