Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Sinu Kuningas tuleb kirkuses

/ Autor: / Rubriik: Päevateema ja palve / Number:  /

„Tõstke oma pea ja vaadake üles, sest teie lunastus läheneb“ (Lk 21:28).
Kord astus pärast jumalateenistust minu juurde inimene, kes küsis: „Õpetaja, mida tähendab „kirkus“?“ Selgitasin, et tolle sõnaga püütakse kirjeldada Jumala au taevalist sära. Küsija jäi vastusega rahule. Aga küsimus ise ei anna mulle siiani rahu. Kui internetist otsida kirkuse seletust, siis leiame näiteks valemeid, mis aitavad arvutada valgusallikast lähtuva valgusvoo tihedust või mõõta taevakehade kiirgust. Aga nendest pole Jumala kirkuse seletamisel eriti olulist abi.
Aukuninga kirkuse nägemiseks on vaja võimet kaduva keskel märgata kadumatut. Hingeseisundit, milles maised meeled ja ratsionaalne mõtlemine annavad tunnetusele pisut enam vabadust. Näiteks ühes ilusas armastuslaulus on sõnad: „Kallis, ma kuulen su lõhna. Kallis, ma näen su häält.“ Öeldakse küll, et armastus tegevat kurdiks, pimedaks ja lolliks. Kuid tegelikult on vastupidi. Armastus lubab kuulda, näha ja tajuda asju, mis armastuse kogemuseta jäävadki mõistatuseks.
Viha, hirmu ja usaldamatuse pimedus võib küll maailma enda alla matta ning meid heidutada. Ometi pole pimedus midagi muud kui vaid valguse puudumine. Jumal on armastus. Seepärast on tema kirkuse nägemiseks vaid üks võimalus – elada armastuses. Teadmises, et valguse eest pimedus kaob.
Jeesus ütles: „Kui kõik see hakkab sündima, siis tõstke oma pea ja vaadake üles, sest teie lunastus läheneb“ (Lk 21:28).
Mart Salumäe