Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Soome iseseisvuse ja Eesti au eest võitlejatest

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Vello Salo tutvustas raamatut «Soomepoiste elulood», mille valmimiseks ta 40 aastat tööd on teinud.
Liina Raudvassar

«Soomepoiste elulood» (kirjastus Grenader 2015, 504 lk) toob ära 3359 eesti mehe elulood, kes osalesid vabatahtlikult Talvesõjas ja Jätkusõjas Soomes.

Võidupüha eel raamatulettidele jõudnud biograafilist leksikoni käis oma kodukohas Kolga-Jaanis tutvustamas teoloog Vello Salo, kes teatmeteose valmimiseks on enda sõnul 40 aastat tööd teinud. Peas soome sõjaveterani mälestusmüts, tutvustas Salo ennast: «Mina olen soomepoiss ja siit minu kodukihelkonnast Kolga-Jaanist oli meid vähemalt kümme meest, kes läksid vabal tahtel sõjaväljale Soome vabaduse ja Eesti au eest.»
Ta nimetas, et mahukas teos hõlmab 3359 eestlase eluloo, kes II maailmasõja aastatel Soome sõjaväe koosseisus teenisid. «Nüüd, mil mahukas materjal on kaante vahel, on meil aega peenemat tööd teha ja puuduvad kohad lisada,» rääkis Salo, nimetades, et lisaandmed säilitatakse soomepoiste arhiivis Tallinnas. Näiteks samal päeval sai Salo Kolga-Jaani kirikupäevast osa võttes lisateavet oma koolivenna Aleksander Aru kohta viimase leselt.
Raamat on täiendatud jätkuks 1997. aastal ilmunud trükisele «Vabaduse eest. Soomepoiste lühielulood». Uues raamatus on täpsustatud soomepoiste sünni ja surma aeg ning koht, samuti on märgitud võimalusel matmise koht ning lisatud portreefoto. Biograafias antakse ülevaade soomepoiste eluteest ka enne ja pärast teenistust Soome armees. Nende seas on tuntud kirjanikke, kunstnikke, teadlasi, arste, sportlasi, aga ka teolooge ja vaimulikke.
Raamatu on koostanud ajaloolane Peep Pillak ja bibliograaf Heino Vilbik, konsultandiks oli soomepoiss Vello Salo.
Liina Raudvassar