Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Soome sild on meid ühendanud

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Piiskop Tiit Salumäe (paremal) ja suursaadik Harri Tiido Eesti eest langenute mälestusmärgi juures Helsingis.
Erakogu

Eesti Vabariigi sünnipäeval teenis piiskop Tiit Salumäe eesti kogudust Helsingis.

Jumalateenistusel Alppila kirikus teenis koos piiskopiga ka õpetaja Üllar Nõlv. Eesti Lipu Seltsi asutajaliikmena õnnistas piiskop kogudusele kingitud sinimustvalge lipu ning andis üle ka vastava tunnistuse.
Jutluses rääkis Tiit Salumäe ilmalikkusest ja vaimulikkusest, kahest jõust, mis kujundavad üheskoos ühiskonna tervikut: „Ajaloos põimuvad juhus ja juhtimine, usk ja rahvas ning kirik ja riik. Vaimsed ressursid, mida kannab edasi traditsioon ja ka kirik, on taas saanud ühiskonna kullakambriks.“
Ta meenutas tänulikult soomlaste osa Eesti Vabadussõjas ja meie taasiseseisvumise sündmustes. „Soome sild on meid ühendanud läbi sajandite, aga seda käidi just ka olulistel aegadel sada aastat tagasi, seitsekümmend viis aastat tagasi ja kolmkümmend aastat tagasi. Minul on sellega õigus nimetada oma isa Eduard Salumäed, soomepoissi, kelle sünnist möödub sellel aastal 100 aastat. Eriline tunnus neile tuhandetele soomlastele, kes läbi okupatsiooniaja kandsid südames armastust Eesti vastu ja kandsid iseseisvuse taassünni lootust, selle pärast palvetasid ja selle vääriliselt elasid.“
Tänapäeva silmas pidades ütles Tiit Salumäe, et „kirik vabas Eestis pole riigile enam konkurent, vaid partner, kelle ülesanne on täita kodumaa elustava vaimuga – Jumala armastusest kantud eluhoiakuga“.
Teenistusel laulis segakoor Siller (dirigendid Karin Taukar ja Paul Purga), organist oli Dagmar Õunap. Korjandus läks eestikeelse katekismuse ettevalmistamise heaks. Tiit Salumäe sõnul oli aastapäevakogudus eriti rahvarohke, kohal oli üle saja inimese. Tervitusi tõi Eesti suursaatkonna asejuht Kadri Elias.
Pärast jumalateenistust osales piiskop koos Helsingis resideeriva Eesti Vabariigi suursaadiku Harri Tiidoga pärgade asetamisel Malmi kalmistul Soome sõdades langenud Eesti vabatahtlike (soomepoiste) mälestusmärgi juurde ja Eesti Vabadussõjas langenud vabatahtlike hauale Vanakiriku aias.
Sirje Semm