Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Sotsiaaldemokraadid lõid ühenduse Usutiib

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Toomas Jürgenstein loodab SDE kristlasest liikmena teiste erakondade esindajatega heale koostööle. Arhiiv.

Eelmisel nädalal kinnitas Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) juhatus erakonna sees tegutseva ühenduse Usutiib. 

Religioosse kuuluvuse alusel on mitmed erakonnad loonud oma liikmetele allühendusi, SDE eripäraks on, et see ühendus on avatud SDE liikmetele, kes võivad kuuluda kõikidesse Eestis registreeritud usulistesse ühendustesse. Lisaks on toetajaliikmetena ühendusse teretulnud erinevatesse religioonidesse kuuluvad inimesed, kes peavad oluliseks SDE ideid, kuid ise erakonnaga ühineda ei soovi. 

Erakonna juures tegutsevat usuühendust veab neljaliikmeline juhatus, kuhu kuuluvad Keila linnavolikogu liige ja Risti koguduse juhatuse esimees Anneli Pärlin, riigikogu saadikud Helmen Kütt, samuti riigikokku kuuluv Jaak Juske, kes on ka usundiõpetuse õpetaja, ning allakirjutanu. Tõenäoliselt kujunevad Usutiiva tegevuse vormiks ettekandekoosolekud, konverentsid ja väljasõidud, ilmselt vahel ka avalikud seisukohavõtud. 

Eestis ei ole riigikirikut. Küllap on tugevasti sekulariseerunud maal selline jaotus riigi ja kiriku vahel mõistlik, sest miski ei takista neid kahte organisatsiooni omavahel koostööd tegemast. Ühisosa ja ühiseid eesmärke leida pole raske, samas on Usutiib ja analoogilised ühendused heaks platvormiks dialoogi pidamisel religiooni ja ühiskonna seoste ning vajaduste üle. Lisaks vajavad erakonnad sageli ekspertiisi usulistes küsimustes, erakondade religioossed liikmed seevastu analoogiliselt mõtlevate inimeste tuge enda teostamisel poliitikas. 

Mind ennast on inspireerinud ka ühenduse nimi Usutiib. Ühtpidi väljendab see püüdu kõiki asju lõpuni mõista, ehkki vähemalt religioosse poole pealt jääb lõplik tõde alati varjatuks. Näiteks keskajal populaarsetes Sextose sententsides on öeldud: „Jumala suurust ei leia sa isegi siis, kui lendaksid tiibadel“ (nr 27).

Teisalt, tundub, et tiivad ühendavad, näiteks on need olemas nii maistel kui ka taevastel olenditel, nii lindudel kui inglitel. Eks ka Usutiib püüab maiseid asju taevaste ja taevaseid asju maiste oskustega toetada.

Igatahes tervitab lendu tõusnud Usutiib teiste erakondade usulisi ühendusi ning loodab viljakale koostööle kõikide ühiskonda paremaks teha püüdvate jõududega.

Toomas Jürgenstein