Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Sünnipäevakingid tulevad Eestisse

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Marjatta Laitinen, üks sünnipäevalastest.
Helena Semm

Leidsin Kotimaa kuulutuste sabast teate, kus Arto ja Marjatta Laitinen annavad edasi kutse oma ühisele sünnipäevale.

Nende kahe sünnipäev kokku annab aukartustäratava numbri. 140 aastat – just selle arvuga kutsuti osa saama muusikahetkest ja kohvilauast Kauniaise kirikus pärast pühapäevast jumalateenistust. Ja lisatud on, et kingi asemel on võimalik annetada raha Eestis asuvate sõpruskoguduste toetamiseks.
Abielupaari tütar Pilvi Kerävuori on selgitanud, et ema ja isa «140 aasta sündmuse» idee tekkis siis, kui Harju-Madise koguduse õpetaja oli koos abikaasaga külas Kauniaises ja kõneks tuli koguduse majanduslikult raske olukord.
Kauniaise ja Harju-Madise esimesed kontaktid loodi 1989. aastal, kui Nurmekses peeti põhjamaade naisteoloogide kokkutulek. Sellel osales Eesti luterliku kiriku esindajana toonane Harju-Madise koguduse õpetaja Juta Siirak, kes külastas ka Laitinenide kodu Kauniaises. Seejärel sõlmiti sõpruskoguduse leping ning kontaktid on püsinud kuni tänase päevani, kuigi koguduste õpetajad on vahetunud.
Juta Siirak on raamatus «Uus algus» (2011) seda kohtumist kirjeldanud: «Lisapäevad Helsingis veetsin Laitinenide peres – Marjatta Laitinen oli Soome Naispastorite Liidu esinaine ja ühtlasi kogu ürituse korraldaja. Nemad tutvustasid mulle Helsingit, selle ümbrust ja ajalugu. Ise nad elasid Espoos, kus Marjatta oli pastoriks, abikaasa Arto oli Kauniaise kirikhärra.»
Marjatta Laitinen ordineeriti 1988. aastal kirikuõpetajaks Soome esimeste naisõpetajate seas; 2009. aastast on ta pensionil. Eesti Kiriku toimetus on 2012. aastal välja andnud Marjatta Laitineni raamatu «Ta on tulnud meie sekka».
Tütar Pilvi sõnul läheb Laitinenide «sünnipäevakink» Eesti sõpruskoguduste toetuseks, milleks on Harju-Madise ja Tallinna soome kogudus.
Sirje Semm