Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Suurest nädalast ülestõusmispühadesse

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

• Palmipuudepühaga algab Aukuninga alandustee. Betaanias võitud Jeesus läheb Jeruusalemma vastu kannatusele ja surmale. Aga just see sai võidu ja lootuse märgiks, mida ka palmioksad sümboliseerivad. Palmipuudepühal asub kirik teele, et elada kaasa Kristuse viimasele eluetapile. Algab suur ehk vaikne nädal.
• Suure nädala esmaspäev keskendub kirikukäsiraamatu järgi Jeesusele Ketsemanis. Maal „Jeesus Ketsemanis“ on sageli Eesti kirikutes kasutusel altarimaalina. Ketsemanis toimus Jeesuse palvevõitlus enne raskemaid päevi tema elus. Ta palus Jumalat: „Minu Isa, kui see on võimalik, siis möödugu see karikas minust! Ometi ärgu sündigu nõnda, nagu mina tahan, vaid nii nagu sina!“ Jeesusega kaasas olnud jüngrid aga jäid magama ega suutnud olla oma õpetaja kõrval siis, kui tal oli elu raskeim võitlus.
• Vaikse nädala teisipäev toob meie silme ette Jeesuse kohtu ees. Ülempreestrid süüdistasid seal Jeesust ja Pilaatus üritas mõista kohut. Maine valitseja tajus, et Kristus on süütu, ja püüdis teda vabaks lasta, kuid ülesässitatud rahvahulk nõudis Jeesuse surma ning soovis, et pühade puhul lastaks vabaks pigem mõrvar Barabas. Jeesus aga vaikis ega asunud end kaitsma. Ta teadis, et Isa tahe on teine.
• Vaikse nädala kolmapäeval peatutakse Jeesuse surma mõistmise juures. Sel päeval võidab ebaõiglus, kuid seda vaid selleks, et Jeesus saaks täita oma ülesande siin maailmas ja surra kõigi inimeste pattude eest.
• Suurel neljapäeval sööb Jeesus viimast korda oma jüngritega ja seab armulaua. Võttes leiva lausub ta: „See on minu ihu“, ja võttes karika veiniga, ütleb Issand: „See on minu veri.“ Piiblitekstid avavad erinevaid tahke altarisakramendi sisu kohta: uue lepingu söömaaeg, Jeesuse ohvrisurma meeldetuletamine, pattude andeksandmine, tänu ja rõõm, taevase pidusöömaaja ootus ja leivamurdmisega sündiv osadus. Tulles armulauale saame meie osa Kristuse ihust ja verst. Suurel neljapäeval pesi Jeesus jüngrite jalad, andes seeläbi märku, et tema on tulnud siia maailma inimesi teenima.
• Suur reede on vaikse nädala päevadest kõige kurvem, sest siis sureb Jeesus ristil. Ta on ristile löödud kahe röövli vahele. Piineldes surres kannab ta inimkonna patu. Suure reede õhtul Jeesus maetakse hauakambrisse.
• Vaiksel laupäeval on Jeesus hauas ja surmavallas. Tema on nii elavate kui surnute Issand ning tema surm on ukseks ellu neile, kes on surnud.
• Ülestõusmispühaga algab uus nädal täis rõõmu Kristuse ülestõusmisest.
Kaido Soom