Taevaminemispüha annab lootust

/ Autor: / Rubriik: Kirikukalender, Pühad / Number:  /

Saaremaal asuva Püha Jakobi kiriku altarimaali “Taevaminek” maalis 1904. aastal Ilpla mõisa rentnik Ludvig von Sass koguduse poolt ostetud lõuendile. Foto: Kätlin Liimets

Neljakümnendal päeval pärast ülestõusmist läks Jeesus taevasse. Vanemad inimesed kõnelesid, et taevaminemispüha on nii suur püha, et sel päeval ei kasva isegi rohi. See osutab püha olulisusele inimeste silmis.

Kahtlemata ongi see väga oluline kirikupüha, sest tegu on Jeesuse surnuist ülestõusmise järel suurima tõendiga sellest, et ta oli Jumala Poeg. Kristus oli lõpetanud oma maapealse missiooni ja läks tagasi oma Isa juurde. Aga sel teel mõtles Jeesus ka oma jüngritele, öeldes „ma lähen teile aset valmistama“.

Taevaminemispüha annab lootust ja vastab inimese kõige sügavamatele eksistentsiaalsetele küsimustele. Kas midagi on pärast surma? Kui midagi on, siis mis on pärast surma?

Jeesuse taevasse minemine annab selge vastuse: meilgi on võimalus saada oma maise eksistentsi järel koju taevase Isa juurde ja „Isa majas on palju eluasemeid“. Jumala riigis on ruumi kõigile. Enne taevasse astumist Jeesus andis juhtnööri, kuidas inimene saab sinna: „Kes usub ja on ristitud, see päästetakse, aga kes ei usu, mõistetakse hukka.“

Tee taevasesse kodusse polegi raske, kui käia oma eluteel Jeesusele toetudes. Ristimine ja usk elu alusena avavad meilegi tee taevasesse kodusse. Meil jääb vaid usaldada Kristust, kes on läinud meie eel taevasse, et meile seal aset valmistada. Nii võime taevaminemispühal tunda rõõmu sellest, et Jeesus läks meie eel ja meiegi võime tema abil kord saada taevasesse kodusse ning seal Jumalat kiita ja ülistada.

Taevariigis „ei ole enam surma ega leinamist ega kisendamist, ning valu ei ole enam, sest endine on möödunud”. Taevariigis on kõik uus ja täiuslik, seal asub Jumal inimeste juurde elama. Olla jäädavalt ühendatud Jumalaga ja kohtuda nendega, kes on meie eel magama uinunud, on suurim rõõm. Nii on meil elus siht, kuhu poole pürgida.

Kaido Soom