Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Tartu raehärra Telleri kabel sai uue katuse

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Tartu raehärra Jacob Friedrich Telleri kabel Vana-Jaani kalmistul saab kindla katuse.Rita Puidet

Tartus Vana-Jaani kalmistu edelanurgas on kunagise Tartu raehärra Jacob Friedrich Telleri matmispaik ehk Telleri kabel, mis ehitati aastal 1794.

Kui veebruaris 1773 keelas Katariina II kirikutesse matmise, valis sama aasta mai alguses Tartu raad kalmistule koha Raadi mõisa lähedale põllule, kuhu rajati Jaani kiriku saksa ja eesti ning õigeusu kiriku koguduse kalmistu. Esimene matus Raadi kalmistule toimus sama aasta novembris. (Kalmistud kannavad ühist nimetust aastast 1961.)
Tol ajal ehitati käsitööliste hauaplatsidele enamasti kabel. Need on nüüdseks hävinud, kuid Vana-Jaani kalmistult leiab siiski kolm kabelit: Carl Kleini, Rauch-Seidlitzi ja Jacob Friedrich Telleri kabeli. Kaks esimest on punastest tellistest, vanim, Telleri kabel on krohvitud ja valgeks lubjatud. Kabel on varaklassitsistlikus stiilis, baroksete sugemetega, kuubikujuline ehitis murdkelpkatusega, kirjeldatakse muinsuskaitse all olevat ehitist.
Kabeli kohati lapitud tsinkplekist katus oli nagu sõelapõhi, täis rooste- ja kuuliauke. Remondi käigus tuli välja vahetada ka suur osa vihma poolt kahjustatud katusekonstruktsioonist. Tartu Kalmistu juht Enn Veenpere ütles, et tänu uuele katusele päästeti hävimisohust arhitektuuriliselt väga huvitav hoone. Muinsuskaitseameti vahendusel saadi katuse ja karniiside restaureerimiseks 31 185 eurot. Töid tegi Haspo OÜ, kes on restaureerinud ka Maarja ja Peetri kabeli.
Raehärra Jacob Friedrich Telleri (1729–1794) perekonna kabeli on ehitanud tõenäoliselt Johann Heinrich Bartholomäus Walter, kelle ehitatud on linnas mitu olulist hoonet, ka raekoda.
Rita Puidet