Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Teenekas praost Thomas Vaga – 70

/ Autor: / Rubriik: Portreelood / Number:  /

Laupäeval, 8. märtsil saab 70aastaseks New Jerseys ja New Yorgis üle 20 aasta kirikuõpetajana teeninud praost Thomas Vaga.

Praost Thomas Vaga.

Praost Thomas Vaga.

USA I praostkonna praostina 1992. aastast alates on Thomas Vaga juhtivaks vaimulikuks kümnes koguduses ja kahes pihtkonnas, mis asuvad mitmel pool Ühendriikides põhjast lõunasse ja idast läände. Ta oli E.E.L.K. Konsistooriumi assessor aastatel 1990–2006 ning pärast peapiiskop Udo Petersoo ootamatut surma peapiiskopi kohusetetäitja (aastatel 2006–2007) kuni uue peapiiskopi valimiseni.
Thomas Vaga on sündinud Kuressaares, kooliteed alustas aga Saksamaal Geislingeni põgenikelaagris. 1949. aastast elab Ameerika Ühendriikides.
Keskkooli lõpetas 1956. aastal Bridgetonis, bakalaureusekraadi psühholoogias sai 1960. aastal. Õppis ka Helsingi ülikoolis, algul inglise kirjandust, 1975. aastal lõpetas teoloogia eriala. 1965. aastast abielus soomlanna Airiga, peres kolm last ja neli lapselast. Kuulub Eesti Üliõpilaste Seltsi.
1975. aastal alustas teenimist kirikuõpetajana pagulaskirikus, algul Rootsis, hiljem Kanadas ja alates 1987. aastast USAs. Praegu teenib praost lisaks Lakewoodi Pühavaimu kogudusele ka New Yorgi Pauluse kogudust, Bergen County kogudust ja peab jumalateenistusi Siracusas ja Albany-Schenectadys, kus asuvad Pauluse koguduse pihtkonnad, ning vahetevahel ka Long Islandil ja Seabrookis ning mujal eesti kogudustes. Peale jumalateenistuste pidamise külastab praost Vaga tihti koguduse haigeid liikmeid nende kodudes või haiglates ja hooldekodudes.
Thomas Vaga on olnud aastakümneid aktiivne võitleja Eesti vabadusvõitluse areenil. Soomes elades organiseeris ta usulise kirjanduse toimetamist Eestisse ja mujale raudse eesriide taha, võttis osa poliitilistest demonstratsioonidest Vancouveris, Washingtonis, New Yorgis ja mujal, selgitas ikkes oleva Eesti saatust ja olukorda välismaa ajakirjanduses, võttis taasiseseisvumise perioodil osa Eesti Kongressi tööst Tallinnas USA eestlaskonna delegaadina ja tunneb nüüd jätkuvalt huvi iseseisva Eesti arengu vastu.
Praost Thomas Vaga sai käesoleval aastal Eesti presidendilt Valgetähe IV klassi teenetemärgi.

Allikas: Vaba Eesti Sõna