Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Tervikkontseptsiooni märksõnaks on «vabaduse teetähised»

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Kahe endise kubermangu piirile jääv Mihkli kirik sündmuste keskpunkti. 12. aprillil 2017 möödub 100 aastat Eestimaa kubermangu ühendamisest Liivimaa põhjaosaga; Eesti riigi kontuuri teke. Arhiiv

Märtsi alguses arutlesid 2017. aastal ees seisvate suursündmuste ja koostöö üle «Eesti Vabariik 100» toimkonna juhtliikmetega EELK ja EKNi esindajad.

Nõupidamislaua taga said kokku piiskop Tiit Salumäe ja õpetaja Arho Tuhkru, EKNi täitevsekretär Ruudi Leinus ning Toomas Kiho ja Margus Kasterpalu. Luteri kiriku juurde moodustatud koostöökogu, mida juhib Tiit Salumäe ja kuhu kuuluvad kirikute, riigi, Tallinna linna ja ühiskondlike organisatsioonide esindajad, soovib kolme suure tähtpäeva – reformatsiooni 500, EELK ja Eesti riigi 100 – tähistamise korraldamisel koostööd riigikantselei juurde loodud toimkonnaga.
Riigi sünnipäeva avaüritused on kavandatud aprilli 2017 ja koostööd plaanitakse eestlaste meeleavalduse meenutamisel Peterburis 8. aprillil, mil möödub sada aastat 40 000 eestlase rongkäigust ja manifestatsioonist, millega nõuti Eestile autonoomiat. Selle meenutuseks peaks Peterburi Jaani kirikus toimuma jumalateenistus ja koostöös Eesti Kontserdiga esinema Eesti Rahvusmeeskoor.
Neli päeva hiljem möödub 100 aastat Eestimaa ja Põhja-Liivimaa ühendamisest ja soov on tähistada piiri kaotamist jumalateenistusega Mihkli kirikus. Nimelt läbis endine kubermangu piir Mihklit. Kolme suurt tähtpäeva iseloomustavad märksõnad vaba inimene, vaba rahvakirik ja vaba riik ning neid seob tervikkontseptsioon «vabaduse teetähised». Tähtsündmused hõlmavad aastaid 2017–2020 (veebruar) ja on jaotatud viieks perioodiks. Esimeste sündmuste sekka jääb ka esimese Eesti kirikukongressi kokkukutsumine ja vaba rahvakiriku moodustamine, mida märgitakse tuleva aasta 31. mail või 1. juunil peetava konverentsiga.
Riigi ja kiriku koostöös sobitatakse koostöökogu ja EV100 juht­rühma plaanid, et saada parim tulemus rahva ja riigi jaoks oluliste sündmuste tähistamisel. Järgmine kohtumine toimub mai lõpus konsistooriumis ja siis esindab juhtrühma Margus Kasterpalu, kes jääbki edaspidi EV100 esindajaks EELK juures koos käivas koostöökogus. Vabariigi sünnipäeva tähistamisega seonduvat saab jälgida internetis aadressil https://ev100.ee.
Rita Puidet