Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Tervitus Piibli ühiseks ja üldrahvalikuks lugemiseks

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Märksõnad:  / Number:  /

Jumal on meie varjupaik ja tugevus, meie abimees kitsikuses ja kergesti leitav. Sellepärast me ei karda, kui maa liiguks asemelt ja mäed kõiguksid merede põhjas.                          

(Ps 46:1–3)

Armsad vennad ja õed!

Armu ja rahu meie Issandalt! Septembris tähistame kirikuisa Hieronymuse päeva ja täname Eesti emakeelse Piibli eest. Elame täna keerulistel aegadel ja maailm meie ümber on muutunud. Suurenenud on vägivald, muretsetakse, kardetakse, vastandutakse. Mitu aastat oleme olnud koroonapandeemia kütkes ja hirm haiguse ees on lahutanud inimesi nii lähikonnas kui ühiskonnas. Nüüd mõjutab meid kõiki Vene-Ukraina sõda. Inimesed otsivad kindlat alust, millele rajada oma usk ja usaldus, lootus ja armastus. Selliseks sõnumiks ja armastuskirjaks on Piibel. Keerulistel aegadel tuleb kätte võtta pühakiri ja lugeda kaanest kaaneni. 

Piibel on olnud ligi 300 aastat meie rahva tüvitekst, seda loeti ja kuulati järjepidevalt, selle abil mõõdeti lugemisoskust, kontrolliti leerikõlblikkust ning õigust naist võtta ja talu pärida, sealt kuuldud väljendid on jõudnud igapäevasesse eesti keelde. See raamat on mõjutanud eesti kultuuri ja haridust kõige rohkem.

Piibli lugemine on seotud Piibli uue tõlke ettevalmistamisega. Lugemisel kasutatakse lisaks praegusele 1997. a tõlkele ka vanemaid tõlkeid alates esimesest, aastast 1739, lisaks mitmete meie literaatide tõlkeid, eriti psalmide osas. Kavas on lugeda ka uusi valmivaid tõlkeid.

Piibli lugemine on üldrahvalik üritus, milles saab osaleda iga soovija Eestist ja mujalt üle kogu maailma, igas vanuses. Eriti soovime kaasata kristlikke koole, Eesti kultuuri- ja poliitilist peret, eri kirikute liikmeid ja teisi huvilisi. Soovime, et igas paigas, kus Piiblit loetakse, oleks see kogudust toetav ettevõtmine. Salvestused avaldatakse hiljemalt 30. septembril 2023.

Anname igaüks oma panuse, et pühakiri oleks kättesaadav paberkandjal, internetis ja virtuaalmaailmas. Aidakem kaasa, et Jumala sõna oleks iga Eestimaa inimese käeulatuses!

Palume saata ettepanekud ja anda teada soovist osaleda Piibli lugejana Eesti Piibliseltsile hiljemalt 1. detsembriks 2022.

PALVETAGEM

Armastav ja armuline Jumal. Tuleme Sinu ette ja palume Sind rahu pärast maailmas. Täname Sind pühakirja eest, kust leiame juhatust ja julgustust. Palume Sinu abi, et anda lootust meie rahvale ja kogu maailmale, et Piibel oleks kõigile kättesaadav. Palume, et võiksime ühineda üleilmse perena emakeelset Piiblit lugema. Täname Jumalat ning usaldame tema juhtimist ja väge kõigis olukordades. 

Aamen. 

Tallinnas 26. septembril 2022

Piibli ühise lugemise toimkonna nimel

Tiit Salumäe

piiskop, 

Eesti Piibliseltsi esimees