Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Tervitused Eesti rahvale ühelt vanalt eestlaselt

/ Autor: / Rubriik: Arvamus, Lugejate kirjad / Number:  /

Jumala arm on hoidnud meie perekonda Teise maailmasõja tulemöllus ja 1941. aastal kommunistide eest põgenemisel, mil me aastaid hiljem USAsse jõudsime.
Mul on olnud võimalus mitmel korral oma kodumaad külastada ja lapsepõlvemälestusi uuendada. Paljud neist mälestustest on seotud Kumnaga – Meyendorffide perekonna mõisaga Keila lähedal. Minu kasuisa oli Georg von Meyendorffi pojapoeg ja kandis ka tema nime.
Eriliselt meenutan ma dr Martin Lutheri suurt monumenti, mis seisis mõisa valduste ees. Kui ma 1980. aastal esimest korda Eestit külastasin, ei olnud monument enam oma kohal, sest nõukogude võim oli selle 1949. aastal hävitanud.
Mõned nädalad tagasi jõudis minuni teave Eesti luterlastest, kes on algatanud monumendi taastamise samasse kohta, kuhu parun Georg von Meyendorff selle 1862. aastal püstitas.
Parun Meyendorffil oli monumendi püstitamiseks mitu põhjust. Neist kõige tähtsam – see oli tunnistus tema armastusest ja usust mehe vastu, kelle õpetust ta tunnistas ja mis tõi rahu tema hingele ning oli hüvanguks kodumaale. Meyendorff armastas oma kodumaad ja just sellepärast kandis tema rajatud monument eestikeelseid tekste – esimesi eestikeelseid tekste Eestis püstitatud mälestusmärkidel.
Minus tekkis innustus, kui kuulsin, et on algatatud Lutheri mälestusmärgi taastamine Kumnas.
Tahaksin olla osake sellest protsessist oma perekonna põlvnemise pärast ja sellepärast, et südames olen jätkuvalt eestlane. Sooviksin, et mul oleks raha monumendi taassünni kulude katmiseks. Paraku mul ei ole ja seetõttu on parim, mida teha võin, kutsuda eestlasi Eestis ja laias maailmas seda algatust silmas pidama ja sellesse ajaloolisse projekti heldelt panustama.
Reformatsiooni 501. aastapäeval räägib Luther jätkuvalt meie kõigiga, kuulutades Jumala sõna, mille ta viis sajandit tagasi uuesti avastas. Olles tunnistajaks Jumala sõna tööle oma kodumaal, kutsun ma seadma Lutheri monument tagasi kohale, kus see ligi sada aastat seisis.

georg

 

 

 

 

 

Soojade tervitustega
George A. Marquart Keller,
Texas, USA

Toimetuse kirjakast:
Aadress: Ülikooli 1, III k, 51003 Tartu
E-post: ek@eelk.ee