Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Tiit Salumäe osales ingerlaste peakiriku aastapäeval

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Aarre Kuukauppi ja Tiit Salumäe Püha Maria kirikus.
Erakogu

Piiskop electus Tiit Salumäe oli pühapäeval Peterburis EELK esindajana osa võtmas ingerlaste Püha Maria kiriku aastapäevaüritusest.

Ingeri kirik tähistas piiskopliku kakskeelse jumalateenistusega peakiriku ehitamise 210. (1805) ja koguduse taasregistreerimise 25. aastapäeva (1990). Pidulikul jumalateenistusel, kus laulsid koorid ja osalesid ka pühapäevakooli lapsed, teenisid Ingeri kiriku piiskop Aarre Kuukauppi, Tiit Salumäe, kohalikud vaimulikud ning sõpruskoguduse Turu toomkiriku esindaja.
Tiit Salumäe kutsus tervitust edasi andes kogudust palvele ja osadusele ning rääkis kiriku tegutsemise kolmest tasandist: maa peal, maa all (kui kirikuhoone puudus) ja taevas.
Püha Maria kirik asub linna tuiksoone, Nevski prospekti lähedal Bolšaja Konjušennaja tänaval. Kiriku uksed suleti 1938. aastal ning pühakoda ehitati vahelagedega kolmekorruseliseks. 1970. aastast oli seal loodusmuuseum, kuni hoone 1995. aastal kogudusele tagastati. Kirik remonditi ja piiskop Aarre Kuukauppi taaspühitses pühakoja 2002. aasta mais. Selleks sündmuseks sõitsid Venemaale ka Soome president Tarja Halonen ja peapiiskop Jukka Paarma.
Ingeri kiriku juured ulatuvad aastasse 1610, kui sündis esimene luterlik kogudus Ingerimaal. II maailmasõda hävitas maa ja paiskas laiali rahva. 1970–80ndatel hakkasid ingerlasi Puškinis teenima EELK vaimulikud, sh aastail 1981–1989 Tiit Salumäe. Kuni 1992. aastani toimis Ingeri kirik EELK praostkonnana. Praegu on Ingeri kirik kui Venemaal ametlikult tunnustatud luterlik kirik oma rüppe võtnud eestlaste Peterburi Jaani kiriku. Vastastikuseid sõprussuhteid kinnitavale dokumendile kirjutati alla neli aastat tagasi.
Sirje Semm