Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Tobias saab mälestusküünla

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Kullamaa kirikus laulsid Rudolf Tobiase loomingut Viimsi Püha Jaakobi ja Tallinna Toomkoguduse koorid, dirigeerimas Veljo Reier.
Erakogu

Kontsert Rudolf Tobiase heliloomingust Kullamaa Püha Johannese kirikus tõi kokku kirikutäie rahvast.

Kullamaalt pärit maailmakuulsa helilooja loomingut esitasid 23. septembril Viimsi Püha Jaakobi koguduse kammerkoor Andrus Kalveti ja Tallinna Toomkoguduse koor Laudate Dominum Veljo Reieri dirigeerimisel. Orelil oli Kersti Petermann, UI kirikumuusika osakonna juhataja.
Esitatud kava oli väga nõudlik, kui Tobiase juures üldse vähemnõudlikest helitöödest rääkida tohib. Ja koorid õigustasid ootusi täielikult. Kava algas „Kiituslauluga“, järgnesid „Kyrie“ „Joonase lähetamisest“, „Otse kui hirv“. Koraalieelmängud tõid vaheldust kava teisele poolele, mille lõpetas pateetiline ja võimas „Eks teie tea“, mis paljudel kuulajaist silma niiskeks tegi. Huvitav märkida, et algselt oligi selle pealkiri „Hümnus“, kui see Peterburis 1900. aastal esmaesitusele tuli, kus Artur Kapp oli orelil ja Rudolf Tobias ise dirigeeris.
Kontserdi avasõnad ütles kauaaegne Kullamaa õpetaja, nüüd emeriitõpetaja Ants Leedjärv, kes külastas oma kodukirikut koos abikaasa Tooniga, kauaaegse Kullamaa organisti ja koorijuhiga. Kohal oli ka piiskop Tiit Salumäe abikaasaga ning kauaaegse Kullamaa õpetaja ja Läänemaa praosti Martin Terasmaa tütred abikaasadega.
Rudolf Tobiast meenutame taas kontserdiga tema surma-aastapäeval 29. oktoobril. Siis süütame ka esmakordselt talle pühendatud kunstiliselt kujundatud hiigelküünla. Veidi enam kui meetrikõrgune, 13,5 cm läbimõõdu ja nelja tahiga küünal tehakse valmis Võhma Valgusevabrikus. Küünalt kaunistavad Tobiasega seotud pildid ja noodid tema heliteostest.
Küünlaidee autor on Kullamaa kauaaegne viljakas kultuurijuht Loit Lepalaan. Lepalaan ei osanud öelda, kust mõte Tobiasele mälestusküünal teha alguse sai: „Lihtsalt tuli mõte. Kive on juba pandud, paneks nüüd küünla.“ Kui küünal valmis, tellitakse sellele ka poole meetri kõrgune graniidist jalg. Tema idee kohaselt süüdatakse küünal kahel korral aastas: Rudolf Tobiase sünni- ja surma-aastapäeva tähistamise puhul. Küünla valmistajate sõnul peaks nii jätkuma küünalt sajaks aastaks.
Lepalaane sõnul läheb küünal koos alusega maksma umbes 350 eurot ja ta on inimestele pakkunud välja võimaluse nende valmistamist rahaga toetada. Tema sõnul pole annetuste kogumine tingitud niivõrd rahapuudusest kui sellest, et anda inimestele ja organisatsioonidele võimalus kaasa lüüa.
29. mail 1873 Hiiumaal sündinud Rudolf Tobias kolis 12aastasena koos perega Kullamaale. Tobias suri 29. oktoobril 1918 Saksamaal, kuid tema põrm maeti 1992. aastal ümber Kullamaa kalmistule suguvõsa hauaplatsile. Kullamaale on Tobiase mälestuseks püstitatud ka mälestuskivi ja -pink.
Lembitu Twerdjanski

Pildigalerii:

Kullamaa kirik.
Arhiiv