Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Tornikell minu külas

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Noarootsi Püha Katariina kirikust alustas 8. augustil heategevuslikku kontserdireisi segakoor HUIK! Lääne- ja Saaremaa neljas kirikus, et tuua neisse rahvast ja näidata väärtuslike kultuurimälestiste seisukorda.
Kontsert anti ka Hanila Pauluse, Pöide Maarja ja Muhu Katariina kirikus. Omapoolne põhjus oli kooril ka – möödus 35 aastat Eesti Filharmoonia Kammerkoori eelkäija, toonase Ellerheina kammerkoori kontserdireisist samasse paika. 1978. aastal püüti osutada kultuuripärandina oluliste mahajäetud kirikuhoonete seisukorrale.
2009. aastal asutatud segakoori HUIK! tuumiku moodustavad Vanalinna hariduskolleegiumi vilistlased. Koori dirigent Kaspar Mänd ütles, et vaatamata uutele aegadele on idee ka praegu aktuaalne. Sissepääsutasuks oli annetus ning rahvast koguneski rohkem kui tavaliselt pühapäeviti.
Kõlas Veljo Tormise koorikontsert «Tornikell minu külas» (libreto on kirjutanud Juhan Viiding Fernando Pessoa luulest Ain Kaalepi tõlkes) segakoorile, lugejale ja torukellale, mis kirjutati nimelt 35 aasta taguseks ringreisiks.
Veel sai kuulata Cyrillus Kreegi vaimulikke rahvaviise ning Mart Saare ja Pärt Uusbergi koorimuusikat. Kõigi kontsertide eel jutustas iga kiriku ajaloost ja huviväärsustest kunstiajaloolane Kaur Alttoa, tutvustades igaühe unikaalsust. Kõige vähem on ehk tuntud Hanila kirik, mis jääb uuest maanteest kõrvale ja isegi juhuslikud autoga möödasõitjad ei peatu seal enam.
Kuigi mitte nii kuulsaks kirjutatud kui Pöide kirik, on Hanila Paulusegi Saare-Lääne stiilsemaid varagooti sakraalehitisi, ehitatud 1270. aastail. Läänemüüris on vaatamist väärt võlvidele viiv trepp, kirikust on leitud 18 trapetsikujulist hauakivi, millel on veel paganausu sümboleid. Legend räägib, et ehitusmeistrid müürinud kunagi kiriku seina sisse hane, sellest tulnud ka Hanila nimi.
Kontserdid lõppesid 11. augusti õhtul Muhu Katariina kirikus.
Juune Holvandus