Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Tõstamaa kirik on 250aastane

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Jumalateenistus 250 aasta vanuses Tõstamaa kirikus. 2 x Toomas Mitt

Suvesoojal neitsi Maarja sündimise päeval, 8. septembril tähistas Tõstamaa Maarja kogudus oma kirikuhoone 250. aastapäeva.

Pidupäev oli sätitud laupäevasele päevale, et ka Pärnu praostkonna teistel vaimulikel oleks võimalik tulla sünnipäevalast õnnitlema.

Ilus pidupäev
Jumalateenistusel teenis peapiiskop Urmas Viilma, oma tervituse tõi emeriitpeapiiskop Andres Põder. Mõlemad peapiiskopid on omal ajal teeninud Tõstamaa kogudust. Neist aastatest oli neil head mäletada ja meenutada. Kaasa teenisid Pärnu praost Tõnu Taremaa, Vändra ja Tori koguduse õpetaja Ants Kivilo, Vigala koguduse õpetaja Kristiina Jõgi, Soome rootsikeelsest Korsholmi sõpruskogudusest praost Berndt Berg ning muidugi mõista Audru ja Tõstamaa õpetaja Tiina Janno.
Organist Evi Vaher mitte üksnes ei saatnud koguduse laulu süntesaatoril, vaid oli ka ise tubliks laulu juhiks. Ilusate vaimulike lauludega teenisid kaasa Varbla kirikukoor ja Tõstamaa naisansambel.
Õpetaja Tiina Janno oli kõik väga põhjalikult ja eeskujulikult ette valmistanud. Laululehel olid kirjas kõik teada olevad õpetajad, kes on Tõstamaa kogudust teeninud. Meeles oli peetud ka tublisid ja pühendunud koguduse ilmikliikmeid: juhatuse esimehi, kellamehi, organiste, kirikuteenijaid, koguduse töötegijaid. Pärast jumalateenistust oli võimalik vaadata näitust Tõstamaa koguduse ajaloost ja elust. Kirikus kaeti kohvilaud suure tordi ja juustu-singistritslitega – kõik Maie Niidu valmistatud.
Pärast jumalateenistust oli tervituste aeg. Allkirjastati Tõstamaa ja Korsholmi koguduse vaheline sõpruskoguduste leping. Korsholmi kogudus tegi Tõstamaa kogudusele suurepärase ja väga vajaliku kingituse: mikrofonid ja võimenduse kirikusse.

Oma õpetaja ja oreli ootuses
Tõstamaa kogudus on pikka aega olnud oma õpetajata, hooldatav kogudus. Kui kogudusel on oma õpetaja, siis saab alati tema peale loota. Õpetaja asi on kõik korda seada, ta on ju palgaline. Hooldatavas koguduses, kus oma õpetaja puudub, tuleb koguduseliikmetel ise kõigega hakkama saada. Ükskõik kui väike on kogudus, hoidmise ja hooldamise tööst puudust ei tule.
Võib öelda, et oma pidupäeva korraldamisega sai Tõstamaa kogudus väga hästi hakkama. Küll oli ka mõnesuguseid takistusi, nagu rääkis koguduse juhatuse esimees Valev Randmäe. Paar päeva enne pidupäeva varises kokku osa kiriku ees olevast kiviaiast. Mõningase asjaajamise ja närvikuluga sai see õigeks ajaks ära parandatud. Pidupäeva hommikuks oli aga keegi suleline või karvane tikkinud kiriku aia täis auke. Juhatuse esimehel tuli kiiruga seda hävitustööd siluda.
Sünnipäevalaps Tõstamaa kirik on kirikuhoone vanuse poolest õitsvas eas, aga sobimatu pinnase tõttu ei ole ta alati olnud hea tervise juures. 1972. aastal tabas kirikut raske trauma. Kiriku eest kaevati läbi kraav, mille tõttu pühakoja torn varises kokku ja sellega koos hävis orel. Üksteist aastat hiljem ehitati õpetaja Herman Lusika eestvedamisel kirikule torn. Vana lugu, aga see lugu ei ole lõppenud. Siiamaani ootab torn tornikiivrit ja kirik orelit.
Tahan soovida ja paluda Tõstamaa kirikule tornikiivrit, et jumalakoda näeks välja nõnda, nagu ta välja nägema peab, ja orelit kogudusele abiks Jumala kiitmisel. Kogudusele aga soovin kosumist, et ta võiks jälle omada päris oma õpetajat.
Kristiina Jõgi

Pildigalerii:

Õpetaja Tiina Janno jagas tänu ja võttis vastu tervitusi.