Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Tumeduse juurest ja Jumalast

/ Autor: / Rubriik: Arvamus / Number:  /

Tumedus. Tumedus vaikuses. Kus on tumeduse juured? Valus? Ja valu juured? Vaikuses? Või on tumedus – valu vaikuses –, millest ei loobuta. Isegi kui see on läbi. Kas siis kildudeks purunenud potti saab saviks sulatada ja otsast alustada?
Tumedus inimeses. Sa seisad ukse taga ja koputad. Uks ei avane. Sa seisad ukse taga ja teisel pool ust oled sa ise. Ja sa ei ava iseendale. Sa ei taha iseendaga kohtuda. Pigem loobud, sest tervikuks saamine hirmutab.
Tumedus mehes ja naises. Mõnikord tundub, et see on Jumala sõge nali jagada inimene meheks ja naiseks ja panna nad teineteist otsima nõnda, et leidmine võib olla nii ehmatav, et pigem põgened. Kas pärast sellist kogemust on õigus hommikul tõusta, kas on õigus sulgeda silmad ja lasta päikesel nägu paitada, kas on õigus udul hellitada heinamaad, sookurgedel koonduda parve?
Kas armastusel on piirid või on piiritus armastus? Kas üldse on armastust või on iseenese otsingud teises? Seega – tants ilma Jumalata. Tants mäe harjal, pilk kinganinadel. Talumatu tants tumeduses. Ja tumedus võidab valguse. Kas?
Ja valgusel on valus varjudest. Kas varjud on sõnade puudumine või valed sõnad? Või on sõnad kaotanud tähenduse. On ainult tõlgendamise pillerkaar, lõputu tähenduste orgia, hermeneutika hõiked. Kas Sõna, mis sündis maailma, võiks anda sõnadele tähenduse tagasi?
Millest on tehtud valu? Kas pettumustest, vihmapiiskadest järvepinnal, hommiku esimesest päikesekiirest, mida ei osanud oodata? Põgenemisest või päralejõudmatust kukkumisest? Kukud ja kukud ja harjud sedavõrd, et otsustad anduda kukkumisele. Või siis kaotad tahte ja soovi pärale jõuda. Teekond on tähtis, olgu see siis milline tahes. Kulgemine?
Ja millest koosneb vaikus? Kas rahust või vaibumisest või tühjusest või … loobumisest. Või on see lahustumine, ego kaotamine. Jumala tajumine igas hetkes ja hetkede üle. Jumala hingamine meie hingamises ja meie hingamine Jumalas.
Kas valgus võidab tumeduse? Elu surma? Kas Jumalal on lootust inimese hinges ja inimesel Jumalas? Kas Kristus sünnib igal aastal uuesti iga üksiku südames?
Kätlin Liimets