Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Uudiseid praostkondadest

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Viljandi praostkond

Karksi koguduses hoitakse vaim värske

2004. aastast Karksi Peetri koguduse juhatuse esimehe ametis olev Raimond Vaher jagab, et koroonaaeg on igapühapäevaseid kirikulisi tuntavalt kahandanud: „Koguduse hooldajaõpetaja Allan Praats peab teenistusi kaks korda kuus ja suurtel pühadel. Tavaliselt oli 10–15 inimest kirikus, nüüd on alla kümne. See ongi suuresti meie töötegijate arv, kes kogudust töös hoiavad. Oleme püüdnud sõnumeid saata, millal jumalateenistused toimuvad, et inimesi tagasi kutsuda.“ Äsja tähistati ühiselt lõikustänupüha, mil tänati Jumalat ja nagu paljudes teisteski kogudustes toodi sügisande altari ette õnnistamiseks.

Mureteemaks koguduses on talvekirikuna kasutatava käärkambri seisukord. „Uksed ja põrand vajavad remonti, kiviseina on tekkinud praod. Sinna tahame raha suunata, kui õnnestub leida. Päästeamet nõuab tuletõrjesignalisatsiooni. Ka see nõuab tuhandeid,“ kõneleb Vaher, veidi murelik toon hääles.

Rõõmsad ollakse, et kogukond on koguduse toimimist heatahtlikult vaadanud ja toetanud, ent siiski on raske inimesi kiriku juurde saada. „See tahab kohapealset õpetajat ja kogukonnale suunatud ettevõtmisi. Praegu see soov sumbub rahaliste võimaluste taha. Paar aastat tagasi üritasime hõbeleeri kokku kutsuda. Lootsime, et saame uue hingamise ja uue tõuke, aga paraku tulid üksikud eakad, kel kuldleeri aeg,“ räägib juhatuse esimees, lisades: „Ei ole nõus, et kirik ei kõneta enam inimesi. Kõnetamiseks on vaja pidevat tööd ja kohalolu. Vähemasti oleme olemas, ei kaota lootust ja ei lase kiriku uksi sulgeda, kui mingid muud välised olud seda ei tingi ega sunni. Et inimestel oleks alati võimalus tulla.“

Pead norgu ei lasta. Viimastel aastatel tegutseb koguduses väikegrupp, äsja toimunud juhatuseesimeeste konverentsil osales mitu juhatuse liiget, kuulatakse Pereraadiot ja uue asjana võetakse veebi vahendusel osa Tartu Pastoraadi septembris alanud piiblikoolist. „See on tore võimalus. Meie aktiiviga püüame selle abil oma vaimu värske hoida,“ sõnab Raimond Vaher lõpetuseks.

Tartu praostkond

Koroonamõõn on ületatud

Lõikustänupühaeelsel laupäeval toimus Tartu Peetri kiriku ees ja sees Tartu Peetri kooli traditsiooniline lõikustänupüha laat (fotol), millel avati klasside ja lasteaia rühmade müügiletid, tegutses kohvik Taevamanna, tutvustati käsikellasid ja toimus palju muud põnevat. Kõikide laadal ostu sooritanute vahel loositi välja Tartu luterliku Peetri kooli sümboolikaga tort (fotol). 

Tartu Peetri koguduse õpetaja praost Ants Tooming ütles, et kogudus laadal oma müügilauaga enam ei osalenud, sest lapsed ja lastevanemad on nii aktiivsed. Paar esimest aastat seda tehti. Kõige populaarsem varasematel aastatel oli „sooja“ müümine. „Panin õue tünni, kus põlesid halud, ja kõrvale kassa kirjaga „Soojamaks“. Päris hästi laekus,“ jagab õp Tooming naerdes.

Lõikustänupüha traditsioonide juurde kuulub koguduses veel jumalateenistusel altaril leiva õnnistamine ja selle jagamine koguduse liikmetele. Tänuks oli põhjust hulganisti, sest õp Toominga sõnul on koroonamõõn ületatud: „Kui eelmisel aastal jäid paljud laulatused ära, siis sel aastal mitte; ristimisi, eriti laste ristimisi, oli palju rohkem kui tavaliselt. Toimusid kevad-, suve- ja kuldleeripüha. Uus leerikursus algab 20. oktoobril.“ Rõõmustatakse ka, et kirikuhoone peauks, vaheuksed ja kõik loodetorni uksed renoveeriti.