Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Uurimisretked kalmistutele said aluseks raamatule

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

kuslap_ymbris.inddMöödunud nädalal esitles laulja Voldemar Kuslap Tartus Rahva Raamatus raamatut „Jalutuskäigud Eesti kalmistutel“.

Esitlusel kõneles laulja, et hakkas kalmistute vastu huvi tundma ajal, kui Tartus muusikakoolis õppis. Põhjendus oli lihtne – Taaralinna kalmistutele on maetud maailmatasemel teadlasi ja kultuuriinimesi.
Hiljutisel esinemisel Vara kirikus ütles Kuslap, et abikaasa ikka naerab tema sagedaste jalutuskäikude üle kalmistutel. Jalutada võib mujalgi, aga nendest jalutuskäikudest, huvist kultuuriinimeste haudade ja kaunite hauatähiste vastu on sündinud 440-leheküljeline heal paberil ja ohtrate värvipiltidega raamat.
Voldemar Kuslap viib lugejad jalutuskäikudele Eestimaa surnuaedadesse, kus tutvustab enam kui 200 tuntud inimese hauda. Raamatu on kirjastanud Fookus Meedia.
„Võib-olla tundub minu harrastus natuke kummastav, aga usun siiski, et karta tuleb pigem elavaid, mitte surnuid. Pealegi olen loomult uudishimulik inimene. Ma ei käi kalmistutel usulistel kaalutlustel, vaid eeskätt kultuuriloolisi haudasid ja silmapaistvaid hauakive otsimas,“ ütleb laulja.
Kalmistute ajalugu pikalt uurinud Voldemar Kuslap on üks Eesti tuntumaid surnuaedade asjatundjaid. Ta kirjutab iga kuu kalmistutest ajakirjas Eesti Ajalugu ning on olnud giidiks ekskursioonidel surnuaedadesse nii Eestis kui ka piiri taga.
Põneva saatuse ja erakordse kultuuritaustaga inimeste puhkepaigad on pakkunud talle suurt avastamisrõõmu ja kaunid hauatähised kutsunud end imetlema. Ka hingerahu leiab ta kalmistutelt.
Rita Puidet