Uute piiskoppide vapid

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Piiskop Marko Tiitus

Piiskopivapi kirjeldus: sinisel kilbil hõbedane, kuldsete tupplehtedega heraldiline roos – selles punane süda, milles kuldne rist. Ülal viis hõbedast tähtristi. Vapikilbi kohal mitra, kilbi taga piiskopisau. Moto: UT VITAM HABEANT (ld Et neil oleks elu (Jh 10:10) – toim).

Selgituseks: sinine tähistab usku, head tahet ja sõprust. Hõbedane märgib tarkust, ausust ja ustavust. Punane on elu ja armastuse, ohverduse ja Püha Vaimu tegevuse tunnusvärv.
Kuldne sümboliseerib valgust ja jumalikku tõde. Roos vapikujundina viitab nii EELK-le kui Viljandi linnale. Tähtristid osutavad piiskop Marko Tiituse pere viiele tütrele.

Piiskop Anti Toplaan

Piiskopivapi kirjeldus: sinisel kilbil kuldne sarikas, mille tipust tõuseb ristikurist. Sarika all hõbedane seitsenurkne täht. Piiskopivapil kilbi kohal mitra, kilbi taga piiskopisau. Moto: IN PRINCIPIO ERAT VERBUM (ld Alguses oli Sõna (Jh 1:1) – toim).

Selgituseks: sinine tähistab usku, head tahet ja sõprust.  Kuldne sümboliseerib valgust, jumalikku tõde ja pühendunud tööga saavutatavat edu. Seitsenurkne täht on universumi sümbol, tähistab avatust ja usaldust, püüdu täiuslikkusele ning kaitset, ka Püha Vaimu seitset andi. Lisaks viitab seitsenurkne täht pere seitsmele lapsele.

Piiskop Ove Sander

Piiskopivapi kirjeldus: rohelisel kilbil kuldne süda, milles punane rist. Hõbedases päises kulm punast kaheksanurkset tähte. Piiskopivapil kilbi kohal mitra, kilbi taga piiskopisau. Vapikiri: BEATI PACIFICI (ld Õndsad on rahutegijad (Mt 5:9) – toim).

Selgituseks: roheline tähistab elu võitu, lootust ja heategevust; kuldne jumalikku tõde, valgust ja pühendunud tööga saavutatavat edu. Roheline ja kuldne on ka Nõmme, Ove Sanderi pikaaegse teenimiskoha vapivärvid. Hõbedane on tarkuse, ustavuse ja hingepuhtuse, punane elu ja armastuse, ohverduse – ka Püha Vaimu tegevuse tunnusvärv.
Valgusest ja tõest täidetud südames on rist usu sümbolina. Kaheksanurkne täht on taassünni tähis, tähtede arv viitab pere kolmele lapsele.

Vapid on koostanud Priit R. Herodes, RdC
Eesti Muinsuskaitse Seltsi
heraldikakolleegiumi esimees