Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Vabaduse piir algab südamest

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /


Protsessioonis on kirikust väljumas peapiiskop Urmas Viilma, praost Ants Tooming, peakaplan Valdo Lust ja kaplan Priidu Ellam. Rene Riisalu.

Eesti politsei ja piirivalve tähistasid reedel, 4. novembril pidustustega Tartus 100. aastapäeva. Pidulik jumalateenistus peeti Peetri kirikus ja pidupäev jätkus Eesti Rahva Muuseumis.

Kaunites mundrites noored mehed ja sätitud soengutega kaaslased – imeline vaatepilt, mida iga päev ei näe. Peetri kiriku reedene kogudus tekitas rõõmu ja lisas kindlustunnet. Teiste seas olid politsei- ja piirivalveameti peadirektor Elmar Vaher japeapiiskop Urmas Viilma. Palve usaldada Issanda kaitse alla meie maa ja rahva edastas sealse koguduse õpetaja praost Ants Tooming.

Heanaaberlik tunnus

Kahtlemata muutis jumalateenistuse eriliseks ka peapiiskopi kohalolu. Jutluses küsis kirikupea, kust jookseb piir. Juubeliaastapäev kandiski nime Vabaduse Piir ja peapiiskop tõdes, et piir on püha. Kuigi see alati pole füüsiliselt nähtav, on piir meie mõtetes ja tunnetes alati olemas.  

Naabrite üle heidetakse nalja. Heasüdamlikud anekdoodid naabrite üle ongi heanaaberlikkuse tunnuseks. Ent seda piiri ei ületata, kuigi kahjuks tuleb vahel naabrit lihtsalt taluda. Peapiiskop lisas, et politseinikud ja piirivalvurid annavad meile turvatunnet, on valmis riigipiiri kaitsma oma elu hinnaga, ja õnnitles kõiki pidupäeva puhul.

Olla Issanda tööriist

Jumalateenistusel osalesid ka kaplanid, politsei ja piirivalve vaneminspektorid Tuuli Raamat ja Priidu Ellam ning peakaplan politseimajor Valdo Lust. Viimane palus mälestada 28. septembril teenistuskohustuse täitmisel hukkunud piirivalvurit Alar Ilumetsa ning palus Issandalt, et ta hoiaks hukkunu lähedasi ja kõiki teisi, sealjuures ka kibestumast.

Palveid lugesidki teenistusel kaplanid ja Tuuli Raamat palus, et Issand aitaks meid olla tema tööriist. Priidu Ellam aga palus, et riigijuhid lähtuksid valitsedes Jumala sõnast ja et Jumala armastuse vägi saaks meis tugevaks. Praost palus Jumala ligiolu ka ukraina rahvale, palus armastuse kasvu isekeskis ning sõnas: „Ole meie kilp ja aita meid!“

Jumalateenistust saatis orelil Mari Tooming, kaasa teenisid Tallinna politseiorkestri puhkpillikvintett ja politsei segakoor Chorus Menticum, dirigent oli Eve Paap.

Väga sümboolne oli jumalateenistuse eel jagatud buklet, kus politsei- ja piirivalveameti peadirektor Elmar Vaher kinnitab, et „Eesti võib meile alati kindel olla“. Selle kauni kavaga oli kaasas ka seemnepaber ja minagi saan kevadel lilleseemned kasvama panna. Kiri seemnepaberil annab teada: „Inimestena saame taimedest õppida. Meie oleme samuti kõik erinevad, kuid koostöös hoolitseme selle eest, et piir, meie vabaduse piir peaks, ja meil oleks turvaline.“

Piduõhtust Eesti Rahva Muuseumis võtsid osa ka president Alar Karis, peaminister Kaja Kallas ja siseminister Lauri Läänemets. Peeti aktus, kus anti üle politsei teeneteristid ja teised autasud, sh väliskülalistele, ja nauditi muusikat.

Rita Puidet

Eesti politsei asutati 12. novembril 1918. 

Piirivalve algusajaks loetakse 1. novembrit 1922, mil piirivalve juhiks sai kolonelleitnant Ants Kurvits (1887–1943), Vabadussõja tuntud väejuht. Piirivalve ülem oli ta aastani 1939.