Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Vabaduse väljakul näeb jälle õiget aega

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Tallinna Jaani kiriku tornil on taas oma ajanäitaja, töökorras ja restaureeritud. 2 x Heidi Tooming.

Tallinna Jaani kiriku tornis olev ajanäitaja näitab jälle õiget aega.

Kell seisis viimased pool aastat ja viimased kolm aastat näitas kohati aiateibaid. Kella annetas koguduse juhatuse liige Jaanus Põder koos abikaasa An­nikaga. Vastse mehhanismi ja restaureeritud numbrilauaga kell asetati tornis oma kohale sep­tembri alguses. Õpetaja Jaan Tammsalu tunneb rõõ­mu, et kell lõpuks jälle käima hak­kas: „Ei saa ju olla, et Va­ba­duse väljakul aeg lihtsalt seisab.“ 

Kella vana mehhanism kestis 20 aastat. Asjatundjate hinnangul olid hammasrattad kulunud ja hakkasid üle vis­kama. Kellaosutitele on väga suur tuule surve ja see loksutab neid kogu aeg, hammasrattad saavad päris kõva valu. 

Torni uue kellamehhanismi eeldatav kasulik tööiga võiks olla 10–20 aastat, julgeb lubada meister Toomas Mäeväli, kes vaatas üle, et kella vana moo­torit enam remontida ei saanud ning tellis asemele uue ja õige. Kella sihverplaat vär­viti, kinnitati korralikult kõik detailid ning kullati numbrid ja nende vahel olevad ajajaotuse ruudud. Toomas Mäevälja üles­anne oli panna mootor paika ning ühendada kell elektri ja elektroonikaga.

„Kirikutorni ajanäitaja peab olema täpne ega saa endale lubada etteruttamist või laiska loivamist. Seepärast sätib kell end elektroonika abil mitu kor­da päevas täpseks,“ seletab õp Tammsalu kella eripärasid.

Jaani kiriku tornil oleva kella numbrilaud on üsna väike. Üldiselt on tavaks, et tornikella ja selle maapinnast kõrgemal paiknemise suhe on 1 : 10. Seega kui kell on tornis 20 meetri kõrgusel, siis oleks vaatamiseks mugav, kui sihverplaat oleks kahemeetrise läbimõõduga. Jaani kiriku ajanäitaja asub 20 meetri kõrgusel ning selle läbimõõt on 1 meeter ja 25 sen­timeetrit. Aga kuna nüüd said sinna kullatud osutid, siis on ka maast vaadates ikka kõik selgesti näha.

Allikas: Tallinna Jaani koguduse Facebooki-leht

Pildigalerii: