Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Väikese keskaegse kiriku kordategemine vajab palju raha

/ Autor: / Rubriik: Teated / Number:  /

risti kiriku siseRisti kiriku interjööri (fotol) täielikuks restaureerimiseks läheb vaja veel 100 000 eurot.
Ajalehes Eesti Kirik (11.3.15) ilmunud, pühakodade säilitamise ja arengu programmi 2015. a eelarvet käsitlevas artiklis «Suurem tähelepanu suunatud jätkuvalt katustele» on eksitav väide Risti kiriku kohta. Nimelt öeldakse seal: «Kui konserveeritud saab Risti kiriku sisustus, milleks selle aasta eelarvest on raha eraldatud, võib küll öelda, et sealne pühakoda on maakirikutest kõige paremas korras.»
Nimetatud lausest jääb mulje, et selle aasta jooksul saab konserveeritud kogu Risti kiriku sisustus. See oleks kogudusele küll hea uudis, kuid parakusee nii ei ole.
Risti kogudus esitas muinsuskaitseametile läinud sügisel mitu taotlust erinevate esemete, sh näiteks nelja 18. sajandist pärineva tooli konserveerimiseks. Toetust eraldati meile kogu selleks aastaks siiski vaid 662 euro ulatuses, millest jagub pooleteise tooli kordategemiseks.
Risti kiriku ulatuslikum restaureerimine toimus aastatel 2010–2014, kui sai vahetatud pikihoone puitpõrandad ning restaureeritud kooriruumi, käärkambri ja pikihoone idaosa interjöör.
Restaureerimata on jäänud kiriku pikihoone lääneosa ja eeskoja interjöör. Kiriku interjööri täielikuks restaureerimiseks läheb vaja veel 100 000 eurot. Üheks pakiliseks tööks on kirikuaia vertikaalplaneerimine, mis hoiaks sadeveed ja niiskuse kirikumüüridest eemal. Nende tööde eelarveline maksumus on 45 000 eurot. Alles seejärel võiks hakata mõtlema kiriku välisfassaadile.
Risti kogudus on ääretult tänulik oma kauni kiriku eest, mida oleme Jumala abiga ja paljude annetajate, Euroopa Liidu erinevate rahastusallikate, aga ka pühakodade programmi toel korrastada võinud. Antud põgus ülevaade annab aga loodetavasti aimu, kui palju võiks maksma minna ühe väikese keskaegse kiriku täielik kordategemine.
Annika Laats,
Risti koguduse õpetaja