Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Valga Jaani kirik on kõigile valgalastele tähtis

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Valga linna rahvas näeb koos vaeva, et Jaani kirik päris ära ei laguneks ning veel kaua linnaelanikele võimalust annaks kokku tulla.

Apostel Johannesele pühendatud kirik on Valga linnasüdames oluliseks arhitektuuriliseks pilgupüüdjaks oma ümaravormilises hilisbarokses-varaklassitsistlikus laadis. Ehitustööd kestsid rahapuudusel kaua, kirik pühitseti alles septembris 1816. Baltimaades ainus nii avara, valgusküllase ovaalse saaliga, ilma tugisammasteta jumalakoda. Tornis on ajanäitaja, millest kell 12.00 kõlab Sven Grünbergi muusika.

Ajalooliselt väärtuslik
Suureks harulduseks on Friedrich Ladegasti töökojast Saksamaalt pärit orel (1867), mille ostuks annetas raha kuulus Liivimaa koolipapa Jānis Cimze isiklikult. Seda tõendab ka kirjalik märge oreli sees. Baltimail on mängukorras säilinud kaks selle meistri orelit, Valgas ja Valmieras. Valga orel on täielikult restaureeritud.
Külmas kirikus kuitahes head orelit mängida on küll au, kuid organist Jüri Goltsovil on meeldivam nüüd, kus Valga linnavalitsus ostis selga soojendava infrapunakiirguri, mis ei küta ruumi – see oleks kahjulik orelile –, vaid suunab soojuskiire otse inimesele.
Juba kaheksa aastat tagasi oli selge: kogudusel pole miljonit, et kirikut remontida, ja 2004. a lõid tegusamad linnakodanikud sihtasutuse Valga Jaani Kiriku Renoveerimine. Selle nõukogu liige on ka tollane õpetaja Peep Audova. Sihtasutuse juhatuse esimees, koguduse liige Sirje Päss ja linna arenguameti arengunõunik Marika Post ütlevad, et ühiselt on kirjutatud mitu projekti. Sihtasutuse kaudu on täielikult renoveeritud kiriku välisuks ning ostetud pühakotta sepisküünlajalg, kuhu mälestusküünlaid asetada. On trükitud voldikuid kiriku tutvustamiseks.
Tornikiivri karniis trepi kohal on varisemisohtlik, osa maa-alast on lindiga piiratud. Vastavalt päästeameti ettekirjutusele aitab linnavalitsus paigaldada kirikule signalisatsiooni. Pühakodade riiklikku programmi on esitatud taotlus katuse karniiside renoveerimiseks, kust loodetakse abi saada.

Linnarahvas tegutseb ühiselt
Paistab, et rahavoo aeglus on selle kiriku saatus algusest peale, aga viimaks ikka hakkab asi liikuma. Gustav-Adolf-Werkile Saksamaale on esitatud taotlus kiriku peasaali elektrisüsteemi renoveerimise toetamiseks. Vastust projektile oodatakse märtsis 2013. Teise osa annab Valga linn ja kolmaski saadakse kokku, üldsummas 15 000 eurot.
Segakoori Rõõm dirigent Sirje Päss on harjutanud inimesi igal aastal hingedepäeval Jaani kirikusse kontserdile tulema ning alati on annetustulu suunatud tööde heaks kirikus.
Mihklilaadal ja linnapäevadel koguti 734 eurot, tšeki andis sihtasutusele üle linnapea Kalev Härk, kes on teinud kirikuhoone ennistamise Valga prioriteediks. Tema on olnud eestvedajaks kiriku talgu­päevadel.
Linnarahvas tahaks ikka jõuluajal käia oma ajaloolises linnakirikus, ka linna aukodaniku tiitlit antakse igal aastal üle seal. Aastaid on korraldanud muusikapäeval kontserdi kirikus Valga muusikakool. Keskne hoone võiks peale jumala teenimise koha kujuneda ka aja- ja kultuurilugu tutvustavaks püsinäitustega külastuskeskuseks, kui seal pole parasjagu teenistust.
Nii on omavahel arutanud linnavalitsuse ja koguduse esin­dajad. «Võimalust mööda on sihtasutust toetanud paljud linnakodanikud,» ütles Sirje Päss.
Juune Holvandus