Valga praostkonna eripäraks on ühisürituste rohkus

(27 fotot)

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

11 kogudusest koosneva Valga praostkonna sinodikoosolek peeti 8. mail Nõos ja kirikuvalitsusest osales piiskop Marko Tiitus. Tehti kokkuvõtteid aruandeaastast 2023 ja vaadati tulevikku. Oluliseks peetakse luterlikus identiteedis püsimist.

Nõo kiriku altari ees on Valga praostkonna vaimulikud koos Lõuna-Eesti piiskopi Marko Tiitusega. Foto: Tiit Kuusemaa

Päeva avas armulauaga jumalateenistus keskaegses Nõo kirikus, mille interjöör on mullu läbinud põhjaliku värskenduskuuri mitmeid seinamaalinguid taas avavate sisetööde näol. Koos külaliseks oleva piiskopiga teenisid Valga praostkonna vaimulikud eesotsas praost Mart Jaansoniga, ornaat ehk vaimulike liturgiline riietus oli vastavalt eelnevale kokkuleppele talaar.

Külakostiks hariv ettekanne

Sinodikoosolekuks siirduti lähistel asuvasse reaalgümnaasiumi hoonesse. Rakendamise ja sinodile saabunud tervituste ettelugemise järel andis praost sõna külalisele Eesti Kirjandusmuuseumist. Aastatega kinnistunud tava on loonud Valga praostkonnas toreda traditsiooni, et lisaks oma kirikupiirkonna siseasjade arutamisele kuulab sinod ka ettekannet ühel üldhuvitaval ja harival teemal. Praosti vastutada on külalise valik.

Sel korral oli palutud rääkima Eesti Kirjandusmuuseumi direktor dr Piret Voolaid, kelle uurimishuvi on seotud järgmiste teemadega: folkloori lühivormid (mõistatuste liigiline mitmekesisus ja sotsiokultuurilised kontekstid, vanasõnade nüüdiskontekstid), laste- ja noortefolkloor kui ühiskondlike muutuste ja hoiakute indikaator, interneti sotsiaalmeedia ilmingud, multimodaalsed ja visuaalsed folkloorivormid (näiteks grafiti ja piltmõistatused), spordifolkloor.

Tänu meie vaimulikele

Voolaid tõdes, et Eesti suuremad rahvaluulekogud on olemas tänu meie pastoritele. Jakob Hurt elas tõeks oma põhimõtet, et mis on rahvalt kogutud, tuleb rahvale tagasi anda. „Elame tänagi Hurda vaimus ja anname välja väljaandeid, mis sisaldavad rahvalt kogutut,“ märkis kirjandusteadlane.

Edasi lugemiseks:

Tee digitellimus

Oled juba tellija? Logi sisse