Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Valmis insiigniate väljapanek

/ Autor: / Rubriik: Aktuaalne / Number:  /

Toompeal kirikuvalitsuse maja II korrusel on valminud püsiekspositsioon Eesti luterliku kiriku piiskoppide insiigniatest. Insiignia on kõrge võimu- või aukandja väline sümbol, piiskopil näiteks mitra ja sau. Insiignia ülesanne on muuta väliselt äratuntavaks kandja amet või seisus.

Näituse koostajad (paremalt) Janis Tobreluts ja Erkki Juhandi püsiekspositsiooni tutvustamas. Kätlin Liimets


Väljapaneku mõte tekkis konsistooriumi arhivaari Janis Tobrelutsu sõnul mitu aastat tagasi, kuna viimase kümne aasta jooksul on arhiivi jõudnud esemeid, mis võiksid huvi pakkuda laiemale ringile. Ekspositsiooni valmimine just praegu tõukus kaaskoostaja Erkki Juhandi sõnul peapiiskop Urmas Viilma juubelist ja on omamoodi kingitus ülemkarjasele, kes saab nüüd külalistele väärikat väljapanekut tutvustada. Iga esemega käib kaasas osake meie kiriku ajaloost.
Kõige olulisemaks eksponaadiks nimetab Erkki Juhandi piiskop Jakob Kuke saua, mis on siiani kasutuses. Kuna sau on üle 100 aasta vana, siis kasutab peapiiskop Urmas Viilma seda vaid erilistel sündmustel, näiteks ordinatsioonidel. Lisaks võib näha ka teiste piiskoppide sauasid, mitraid, pitsateid ja palju muud, mida põhjalikumalt tutvustame järgmises Eesti Kirikus.